statystyki

WSA: Dodatek do pensji jest z PIT

autor: Patrycja Dudek19.11.2019, 07:50; Aktualizacja: 19.11.2019, 07:51
Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.

Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.źródło: ShutterStock

Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem spółka, której byli pracownicy złożyli pozwy do sądu pracy o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta. Wprawdzie nie świadczyli pracy w te dni, ale z zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP) wynikało, że kwoty te były im należne.

Wygrali w sądzie pracy. Zasądził on na ich rzecz należności wraz z ustawowymi odsetkami. Nie przesądził jednak charakteru tych kwot.

W związku z tym spółka liczyła na potwierdzenie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, że wypłacone przez nią, na podstawie wyroku sądu pracy, pieniądze są odszkodowaniami wynikającymi z postanowień ZUZP. Gdyby w istocie tak było, to dodatki te byłyby zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane