statystyki

WSA: Dodatek do pensji jest z PIT

autor: Patrycja Dudek19.11.2019, 07:50; Aktualizacja: 19.11.2019, 07:51
Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.

Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.źródło: ShutterStock

Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem spółka, której byli pracownicy złożyli pozwy do sądu pracy o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta. Wprawdzie nie świadczyli pracy w te dni, ale z zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP) wynikało, że kwoty te były im należne.

Wygrali w sądzie pracy. Zasądził on na ich rzecz należności wraz z ustawowymi odsetkami. Nie przesądził jednak charakteru tych kwot.

W związku z tym spółka liczyła na potwierdzenie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, że wypłacone przez nią, na podstawie wyroku sądu pracy, pieniądze są odszkodowaniami wynikającymi z postanowień ZUZP. Gdyby w istocie tak było, to dodatki te byłyby zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane