statystyki

Zmiany w VAT od 1 listopada: Stawki VAT na e-prasę i e-booki w dół

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska31.10.2019, 16:00
ebook, e-book, czytanie, czytelnik, czytelnictwo, książki

Dotychczas gazety papierowe i w formie elektronicznej (np. Dziennik Gazeta Prawna i jej wydanie elektroniczne, czyli eDGP) były opodatkowane odpowiednio stawką 8 proc. i 23 proc. Od 1 listopada stawka ta zostanie zrównana i wyniesie 8 proc.źródło: ShutterStock

E-booki będą od jutra z 5 proc. VAT, a e-prasa ze stawkami 5 i 8 proc. Wątpliwości są ze stawką na audiobooki, ale wiele wskazuje na to, że będzie tu obowiązywać 5 proc.

To efekt nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. poz. 1751), która docelowo, tj. 1 kwietnia 2020 r., wprowadzi nową matrycę stawek VAT. Zmiany dotyczące e-booków, e-gazet i audiobooków zaczną jednak obowiązywać już jutro. Kluczowy jest w tym zakresie załącznik nr 10 do ustawy o VAT.

Wydawnictwa prasowe

Dotychczas gazety papierowe i w formie elektronicznej (np. Dziennik Gazeta Prawna i jej wydanie elektroniczne, czyli eDGP) były opodatkowane odpowiednio stawką 8 proc. i 23 proc. Od 1 listopada stawka ta zostanie zrównana i wyniesie 8 proc.

Wyjątkiem będą czasopisma specjalistyczne (zdefiniowane w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT). Będą one obłożone dwiema stawkami: 5 i 8 proc. Standardem będzie 8-proc. VAT, tak jak dla pozostałych gazet, w tym elektronicznych, co oznacza jego podwyższenie (dotychczas było 5 proc.).


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane