statystyki

Wszyscy podatnicy z obowiązkowym mikrorachunkiem od 2020 roku. Można je już wygenerować

autor: Agnieszka Pokojska31.10.2019, 08:26; Aktualizacja: 31.10.2019, 08:27
Dziś podatnik może sam określić, które zobowiązania chce pokryć.

Dziś podatnik może sam określić, które zobowiązania chce pokryć.źródło: ShutterStock

Od wczoraj na stronie Podatki.gov.pl funkcjonuje narzędzie, dzięki któremu każdy podatnik może utworzyć swój indywidualny numer konta i od 2020 r. już zawsze się nim posługiwać.

Od przyszłego roku trzeba będzie wpłacać na to konto swoje zobowiązania z tytułu PIT, CIT, VAT. A docelowo – wszystkie zobowiązania wobec fiskusa. Poinformował o tym wczoraj Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Zakres płaconych zobowiązań za pośrednictwem mikrorachunku rozszerzy się od 2021 r. np. o cło i akcyzę. Zapowiedział to Przemysław Koch, pełnomocnik ministra ds. informatyzacji.

Wyjaśnił, że indywidualny numer jest nadawany każdemu podatnikowi automatycznie, nie trzeba składać żadnych wniosków. Trzeba go najpierw sobie wygenerować na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, ale nie jest to skomplikowane. Można to zrobić z dowolnego urządzenia (komputera, telefonu, tabletu). Wystarczy podać PESEL (w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT) lub NIP (w przypadku pozostałych podatników).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2019-10-31 19:12) Zgłoś naruszenie 110

    no tak, przecież dziadkowie na emeryturze jak jeden mąż maja i własne konto ROR i internet i smartfon. Wejdą założą sobie konto podatkowe a numer przekażą do ZUS czy KRUS. Tu ziemia wielu nawet nie ma telefonu i nie wie że mają nowy obowiązek ustawowy. A przedsiębiorcy i duzi i mali wydadzą kolejne pieniądze na comiesięczne uporządkowane wpłaty na indywidualny rachunek podatkowy. przecież to nic nie kosztuje, przecież to nie jest nowy podatek materialny.

    Odpowiedz
  • Hossana(2019-11-01 11:34) Zgłoś naruszenie 50

    A potem paru spryciarzy podeśle płatnikom przeróżnego trojana lub inne złośliwe oprogramowanie i ogołoci konta płatników należności fiskusa. O czym prokuratora dowie się po kilku latach. A mózgiem tych operacji będzie jaki wspaniały urzędnik Min. finansów. Bo urzędnicy Min. Finan, KAS to sami kryształowi ludzie. Tacy na miarę Jędraszewskiego, prałata Jankowskiego, Rydzyka itp i itd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane