W czwartek wygasa zgoda Komisji Europejskiej na zwolnienie w Polsce z podatku akcyzowego gazu zużywanego do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych i hodowli ryb.
Co dalej? Na razie w rządzie trwają dyskusje, czy o przedłużeniu preferencji trzeba w ogóle powiadamiać Brukselę – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
Chodzi o zwolnienie zapisane w art. 31b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. Z najnowszego projektu nowelizacji tej ustawy wynika, że ma ono zostać przedłużone na kolejne lata. O założeniach tego projektu pisaliśmy szczegółowo w artykule „Centralna rejestracja w akcyzie już w przyszłym roku” (DGP nr 205/2019).
Resort finansów zaproponował przedłużenie obowiązywania dotychczasowego zwolnienia, ale chce zarazem zobowiązać sprzedawców gazu na rzecz rolników, hodowców ryb i branży ogrodniczej do przesyłania co miesiąc do urzędu skarbowego informacji o takich transakcjach. Ma to ułatwić fiskusowi sporządzanie sprawozdań o wykorzystanej pomocy publicznej.
Dotychczasowa preferencja w tym zakresie była bowiem notyfikowana w Komisji Europejskiej jako pomoc publiczna państwa. Bruksela zgodziła się na nią tylko do 31 października 2019 r. w dwóch decyzjach (SA.37334 i SA.38169).
W trakcie uzgodnień międzyresortowych Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę na to, że na stronach internetowych KE brak jest informacji o przedłużeniu okresu obowiązywania preferencji. Mogłoby to oznaczać, że gaz zużywany do celów opałowych przez rolników, ogrodników i hodowców ryb będzie od 1 listopada 2019 r. opodatkowany.
W związku z tym – zdaniem MSZ – w projektowanej nowelizacji powinien znaleźć się przepis, z którego by wynikało, że akcyzowe zwolnienie dla gazu będzie obowiązywać dopiero od daty ewentualnej zgody Brukseli.
DGP spytał Ministerstwo Finansów, czy faktycznie dojdzie 1 listopada do wygaśnięcia zwolnień w tym zakresie. W odpowiedzi resort wyjaśnił, że ciągle trwają uzgodnienia międzyresortowe co do tego, czy Bruksela musi być w ogóle powiadamiana o zmianach. Na wiążąca odpowiedź jest więc za wcześnie.