statystyki

Nowy JPK: Firmy czekają dodatkowe obowiązki, a w ślad za nimi wzrosną koszty

autor: Mariusz Szulc28.10.2019, 09:36; Aktualizacja: 28.10.2019, 09:39
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Za pomyłki w nowym JPK_VAT będą sankcje.źródło: ShutterStock

Wszystkie informacje znajdą się w jednolitym pliku kontrolnym, szkopuł w tym, że będą musiały się w nim znaleźć nowe dane. Firmy czekają dodatkowe obowiązki, a w ślad za nimi wzrosną koszty.

– Choć struktury zmodernizowanego jednolitego pliku kontrolnego będą stosowane dopiero od kwietnia 2020 r. [ramka], to eksperci podkreślają, że z przygotowaniami związanymi z nowymi obowiązkami lepiej nie zwlekać. Bo – wbrew temu, co zapowiadał resort finansów – z opublikowanych ostatnio na stronie MF struktur (schem) JPK_VAT oraz rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. (Dz.U. poz. 1988) wynika, że reforma JPK nie oznacza samych ułatwień.

Znikną osobne deklaracje

Najważniejsza zmiana stanie się rzeczywistością i w przyszłym roku faktycznie zniknie już obowiązek odrębnego składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K, bo dane w nich zawarte znajdą się w JPK. To nie koniec nowości, bo jak wynika z rozporządzenia, podatnik nie będzie też musiał składać załączników, które dotychczas były wymagane przy zwykłych rozliczeniach. Chodzi o:

  • VAT-ZZ (wniosek o zwrot daniny),
  • VAT-ZD (zawiadomienie o korekcie podstawy opodatkowania),
  • VAT-ZT (wniosek o przyśpieszenie terminu zwrotu daniny).

Nie będzie też już potrzeby składania dodatkowych wniosków, które były dołączane do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Załączniki i dodatkowe wnioski zostaną bowiem zastąpione polami wyboru w JPK_VAT.

Jak to będzie wyglądało w praktyce, wyjaśnił niedawno w wywiadzie dla DGP Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora ds. VAT w Ministerstwie Finansów. Przykładowo więc podatnik, który do tej pory składał wniosek o zwrot daniny w 25 dni, w przyszłym roku wpisze jedynie kwotę, która w tym terminie ma zostać zwrócona. Nie będzie też potrzeby składania załączników dotyczących ulgi na złe długi, bo z nowego JPK będzie wynikać, w jakim zakresie jest ona stosowana. Importerzy, którzy będą chcieli skorzystać z ryczałtowego rozliczenia transakcji, nie będą już musieli składać kopii deklaracji do urzędu celno-skarbowego, bo urzędnicy sami będą potwierdzać na podstawie posiadanych danych, czy podatnik rozliczył VAT od importu. Pojawi się też możliwość oznaczenia, że zwrot daniny powinien zostać zaliczony na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych ze wskazaniem rodzaju tego zobowiązania oraz kwoty zaliczenia zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. – Podatnik nie będzie wiec musiał składać dodatkowych wniosków i wyjaśnień – podkreślał dyr. Makowski.

Dojdą nowe obowiązki


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane