statystyki

WSA: Nie ma CIT od łączenia spółek

autor: Agnieszka Pokojska28.10.2019, 08:45; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:46
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Połączenie spółek komandytowych nie skutkuje powstaniem przychodu u nowo powstałej spółki kapitałowej – orzekł WSA w Gdańsku, uchylając interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Połączenie spółek komandytowych nie skutkuje powstaniem przychodu u nowo powstałej spółki kapitałowej – orzekł WSA w Gdańsku, uchylając interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. będąca komplementariuszem dwóch spółek komandytowych. Obie miały być połączone, w wyniku czego powstałaby nowa spółka z o.o. Miałby na nią przejść majątek łączących się spółek, w zamian za udziały w niej (połączenie przez zawiązanie nowej spółki, w trybie określonym w art. 492 par. 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych).

Komplementariusz, który wystąpił o interpretację, chciał się upewnić, że w wyniku połączenia nie powstanie przychód do opodatkowania ani po jego stronie, ani po stronie spółki, która zostanie utworzona w wyniku połączenia.

Dyrektor KIS tylko częściowo zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził bowiem, że przychodu nie osiągnie jedynie komplementariusz. Natomiast CIT będzie musiała zapłacić nowo powstała spółka z o.o. Skoro bowiem otrzyma ona majątek łączonych spółek, to uzyska konkretne przysporzenie majątkowe – uznał organ.

Dodał, że wprawdzie takie przysporzenie nie zostało wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, ale spełnia ono warunki decydujące o powstaniu przychodu.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane