statystyki

WSA: Nie ma CIT od łączenia spółek

autor: Agnieszka Pokojska28.10.2019, 08:45; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:46
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Połączenie spółek komandytowych nie skutkuje powstaniem przychodu u nowo powstałej spółki kapitałowej – orzekł WSA w Gdańsku, uchylając interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Połączenie spółek komandytowych nie skutkuje powstaniem przychodu u nowo powstałej spółki kapitałowej – orzekł WSA w Gdańsku, uchylając interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. będąca komplementariuszem dwóch spółek komandytowych. Obie miały być połączone, w wyniku czego powstałaby nowa spółka z o.o. Miałby na nią przejść majątek łączących się spółek, w zamian za udziały w niej (połączenie przez zawiązanie nowej spółki, w trybie określonym w art. 492 par. 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych).

Komplementariusz, który wystąpił o interpretację, chciał się upewnić, że w wyniku połączenia nie powstanie przychód do opodatkowania ani po jego stronie, ani po stronie spółki, która zostanie utworzona w wyniku połączenia.

Dyrektor KIS tylko częściowo zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził bowiem, że przychodu nie osiągnie jedynie komplementariusz. Natomiast CIT będzie musiała zapłacić nowo powstała spółka z o.o. Skoro bowiem otrzyma ona majątek łączonych spółek, to uzyska konkretne przysporzenie majątkowe – uznał organ.

Dodał, że wprawdzie takie przysporzenie nie zostało wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, ale spełnia ono warunki decydujące o powstaniu przychodu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane