statystyki

Wpływy z CIT rosną też dzięki uszczelnieniu systemu

autor: Łukasz Zalewski28.10.2019, 08:30; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:31
W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych mogą wynieść rekordowe 50 mld zł – szacuje Ministerstwo Finansów. Dodaje, że w ciągu trzech ostatnich lat ściągalność z tego tytułu wzrosła o 50 proc.

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych mogą wynieść rekordowe 50 mld zł – szacuje Ministerstwo Finansów. Dodaje, że w ciągu trzech ostatnich lat ściągalność z tego tytułu wzrosła o 50 proc.źródło: ShutterStock

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych mogą wynieść rekordowe 50 mld zł – szacuje Ministerstwo Finansów. Dodaje, że w ciągu trzech ostatnich lat ściągalność z tego tytułu wzrosła o 50 proc.

– To nie tylko skutek koniunktury gospodarczej, ale również zmian przepisów i wdrożenia unijnej dyrektywy antyoptymalizacyjnej ATAD oraz programu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) – przekonywał Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów podczas konferencji omawiającej raport „Struktura wpływów podatkowych z CIT w Polsce w latach 2016–2018 w kontekście uszczelnienia systemu podatkowego”.

Raport powstał w Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH, a jego autorami są dr hab. Dominik J. Gajewski, dr Monika Laskowska oraz dr Rafał Kusy. Główne jego tezy opublikowaliśmy w artykule „Wzrost dochodów z CIT to głównie efekt większej konsumpcji” (DGP nr 206/2019).

Z raportu wynikało, że wzrost należnego CIT w latach 2016–2018 został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność gospodarcza jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji. „Nie zidentyfikowano w Polsce istotnych zmian w poziomie wykazanego podatku, które mogłyby być efektem realnego uszczelnienia systemu w zakresie daniny od osób prawnych” – napisali autorzy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane