statystyki

Zamówienia na sprzęt elektroniczny na nowych zasadach

autor: Mariusz Szulc, Sławomir Wikariak22.10.2019, 07:59; Aktualizacja: 22.10.2019, 07:59
VAT

Część zamawiających wciąż przewiduje odwrócony VAT w przetargach, mimo że zostaną one rozstrzygnięte już po wejściu w życie przepisów o podzielonej płatności.źródło: ShutterStock

Część zamawiających wciąż przewiduje odwrócony VAT w przetargach, mimo że zostaną one rozstrzygnięte już po wejściu w życie przepisów o podzielonej płatności.

Chodzi głownie o przetargi na urządzenia elektroniczne, takie jak tablety, smartfony, laptopy. Dotychczas wykonawcy oferujący taki sprzęt otrzymywali zapłatę netto, a zamawiający odprowadzał VAT. To odwrotne obciążenie, zwane potocznie odwróconym VAT. Tyle że od 1 listopada ono zniknie i zostanie zastąpione mechanizmem podzielonej płatności (z ang. split payment). Organizatorzy przetargów nie będą już sami rozliczać się z fiskusem – zarówno wynagrodzenie, jak i VAT zapłacą wykonawcom.

Problem w tym, że część zamawiających nie zwróciła uwagi na nowelizację ustawy o VAT (Dz.U. z 2019 r. poz. 1751) i w formularzach ofertowych dołączanych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia wciąż przewidują odwrotne obciążenie. Tymczasem jeśli umowa zostanie zawarta 1 listopada lub później, rozliczenia muszą już odbywać się na nowych zasadach.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane