statystyki

Importerzy nie muszą informować szefa KAS o preferencjach

autor: Łukasz Zalewski22.10.2019, 07:25; Aktualizacja: 22.10.2019, 07:26
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Nie trzeba powiadamiać o korzystaniu z procedury uproszczonej VAT przy imporcie towarów lub umieszczeniu ich w składzie celnym – wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytania DGP.źródło: ShutterStock

Nie trzeba powiadamiać o korzystaniu z procedury uproszczonej VAT przy imporcie towarów lub umieszczeniu ich w składzie celnym – wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytania DGP.

W praktyce w obu przypadkach podatnicy uzyskują korzyści podatkowe. Zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, w przypadku procedury uproszczonej przy imporcie towarów można wykazać podatki należny i naliczony w jednej deklaracji VAT-7.

– Jest to więc rozliczenie bezkosztowe, podatnik nie musi wpłacać podatku od importu. To poprawia jego płynność finansową kosztem Skarbu Państwa – wskazuje Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i partner w BTTP.

Z kolei korzystając z procedury zawieszenia celno-podatkowego (np. w składzie celnym, składzie akcyzowym), podatnik może odwlekać moment rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT lub akcyzie z tytułu importu towarów. W niektórych przypadkach (np. powrotnego wywozu) taki obowiązek w ogóle nie powstaje.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane