statystyki

Importerzy nie muszą informować szefa KAS o preferencjach

autor: Łukasz Zalewski22.10.2019, 07:25; Aktualizacja: 22.10.2019, 07:26
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Nie trzeba powiadamiać o korzystaniu z procedury uproszczonej VAT przy imporcie towarów lub umieszczeniu ich w składzie celnym – wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytania DGP.źródło: ShutterStock

Nie trzeba powiadamiać o korzystaniu z procedury uproszczonej VAT przy imporcie towarów lub umieszczeniu ich w składzie celnym – wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytania DGP.

W praktyce w obu przypadkach podatnicy uzyskują korzyści podatkowe. Zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, w przypadku procedury uproszczonej przy imporcie towarów można wykazać podatki należny i naliczony w jednej deklaracji VAT-7.

– Jest to więc rozliczenie bezkosztowe, podatnik nie musi wpłacać podatku od importu. To poprawia jego płynność finansową kosztem Skarbu Państwa – wskazuje Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i partner w BTTP.

Z kolei korzystając z procedury zawieszenia celno-podatkowego (np. w składzie celnym, składzie akcyzowym), podatnik może odwlekać moment rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT lub akcyzie z tytułu importu towarów. W niektórych przypadkach (np. powrotnego wywozu) taki obowiązek w ogóle nie powstaje.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane