statystyki

Fiskus wciąż wygrywa spory o podatek u źródła

autor: Patrycja Dudek16.10.2019, 09:06; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:08
Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki, która w 2015 r. kupowała usługi od zagranicznych osób fizycznych. Chodziło o usługi miękkie, czyli: doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników itp.

Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki, która w 2015 r. kupowała usługi od zagranicznych osób fizycznych. Chodziło o usługi miękkie, czyli: doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników itp.źródło: ShutterStock

Zagraniczna osoba, która wykonywała usługi poza terytorium Polski, musi podzielić się wynagrodzeniem z polskim fiskusem, mimo że ustawa o PIT wymagała przebywania na terenie naszego kraju. To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zasadą jest, że wynagrodzenie zagranicznych kontrahentów, którzy nie mają w Polsce siedziby lub zarządu, jest opodatkowane u nas tylko wtedy, gdy dochód jest osiągany na terenie naszego kraju.

Do 31 grudnia 2016 r. ustawy o PIT i CIT nie precyzowały, co rozumieć pod pojęciem „dochód uzyskany na terytorium Rzeczypospolitej”. Od 2017 r. przepisy zostały zmienione w takim kierunku, by nie było wątpliwości, że firma, która kupiła usługę za granicą, a płaci za nią z Polski, powinna potrącić w naszym kraju podatek u źródła, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i miejsca wykonania świadczenia.

W wyroku z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FSK 3587/14) siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego uznało, że nowelizacja ta miała jedynie charakter doprecyzowujący. Słowem, już przed 2017 r. usługi niematerialne wykonane za granicą były opodatkowane w Polsce, jeżeli wynagrodzenie za nie wypłacono z naszego kraju.

PIT to nie CIT, a jednak…


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane