statystyki

Fiskus wciąż wygrywa spory o podatek u źródła

autor: Patrycja Dudek16.10.2019, 09:06; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:08
Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki, która w 2015 r. kupowała usługi od zagranicznych osób fizycznych. Chodziło o usługi miękkie, czyli: doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników itp.

Wczorajsza sprawa dotyczyła spółki, która w 2015 r. kupowała usługi od zagranicznych osób fizycznych. Chodziło o usługi miękkie, czyli: doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników itp.źródło: ShutterStock

Zagraniczna osoba, która wykonywała usługi poza terytorium Polski, musi podzielić się wynagrodzeniem z polskim fiskusem, mimo że ustawa o PIT wymagała przebywania na terenie naszego kraju. To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zasadą jest, że wynagrodzenie zagranicznych kontrahentów, którzy nie mają w Polsce siedziby lub zarządu, jest opodatkowane u nas tylko wtedy, gdy dochód jest osiągany na terenie naszego kraju.

Do 31 grudnia 2016 r. ustawy o PIT i CIT nie precyzowały, co rozumieć pod pojęciem „dochód uzyskany na terytorium Rzeczypospolitej”. Od 2017 r. przepisy zostały zmienione w takim kierunku, by nie było wątpliwości, że firma, która kupiła usługę za granicą, a płaci za nią z Polski, powinna potrącić w naszym kraju podatek u źródła, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i miejsca wykonania świadczenia.

W wyroku z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FSK 3587/14) siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego uznało, że nowelizacja ta miała jedynie charakter doprecyzowujący. Słowem, już przed 2017 r. usługi niematerialne wykonane za granicą były opodatkowane w Polsce, jeżeli wynagrodzenie za nie wypłacono z naszego kraju.

PIT to nie CIT, a jednak…


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane