statystyki

Jak poprawić błąd na poleceniu wyjazdu służbowego? [PORADNIA RACHUNKOWA]

autor: Marcin Nagórek14.10.2019, 11:02; Aktualizacja: 14.10.2019, 11:02
podatek, księgowość, finanse

Jak poprawić błąd na poleceniu wyjazdu służbowego? W jaki sposób uregulować zasady korzystania z kart służbowych przez pracowników urzędu? Czy do zobowiązań finansowych z podziałem na długoterminowe i krótkoterminowe potrzebna jest analityka?źródło: ShutterStock

Jak poprawić błąd na poleceniu wyjazdu służbowego? W jaki sposób uregulować zasady korzystania z kart służbowych przez pracowników urzędu? Czy do zobowiązań finansowych z podziałem na długoterminowe i krótkoterminowe potrzebna jest analityka?

Mam problem praktyczny związany z poprawianiem danych na poleceniach wyjazdu służbowego. Chodzi o to, czy dopuszczalne będzie zrobienie poprawki korektorem przez usunięcie całkowite błędnych zapisów i wpisanie w to miejsce prawidłowych?

Nie. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Zacznijmy jednak od początku. Otóż z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:

1) diety;

2) zwrot kosztów:

a) przejazdów,

b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

c) noclegów,

d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Rzecz jasna wydatkowanie środków publicznych na ww. cele musi być w odpowiedni sposób udokumentowane. Służą ku temu zaś stosowne dokumenty – w postaci poleceń wyjazdu służbowego – które mają status dowodu księgowego. Na nich umieszcza się zaś informacje związane z daną podróżą służbową, w tym o poniesionych kosztach.

Co istotne, wspomniane dokumenty z racji tego, że mają status dowodu księgowego, podlegają również bezwzględnie obowiązującym zasadom określonym w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości. W kontekście podanego stanu faktycznego kluczowe znaczenie ma art. 22 ust. 1 i 3 tej ustawy. Z pierwszej regulacji wynika, że dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21, oraz wolne od błędów rachunkowych. Niedopuszczalne jest dokonywanie w dowodach księgowych wymazywania i przeróbek. We wspomnianym art. 21, do którego ustawodawca odsyła, postanowiono zaś, że dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;

2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;

3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;

4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą – także datę sporządzenia dowodu;

5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;

6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane