statystyki

Młody zyskuje, pracodawca nie traci. Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku?

autor: Natalia Wytrykowska07.10.2019, 09:56; Aktualizacja: 07.10.2019, 09:57
Czy przysługuje mi zwolnienie z podatku, jeżeli mam podpisaną umowę zlecenie, w której jest podana kwota netto? Mam 24 lata.

Czy przysługuje mi zwolnienie z podatku, jeżeli mam podpisaną umowę zlecenie, w której jest podana kwota netto? Mam 24 lata.źródło: ShutterStock

Czy przysługuje mi zwolnienie z podatku, jeżeli mam podpisaną umowę zlecenie, w której jest podana kwota netto? Mam 24 lata.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych (ulga dla młodych) obejmuje również przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT. Ulga dla młodych dotyczy przychodów otrzymanych do ukończenia 26. roku życia.

Zwolnienie można zastosować pod warunkiem, że przychody z wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia są uzyskiwane od przedsiębiorcy, np. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej (np. spółki z o.o. lub akcyjnej), jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (np. spółki jawnej).

Zwolnieniem nie są objęte przychody uzyskane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Słowem, jeżeli czytelnik wykonuje umowę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, to uzyskany w ten sposób przychód nie będzie zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane