W tym roku do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 874,4 mln zł – podało Ministerstwo Finansów w informacji dotyczącej 1 proc. należnego podatku dochodowego przekazanego w rozliczeniu za 2018 r.
Reklama
To o 110,5 mln zł więcej niż w ubiegłym roku i o 212,2 mln zł więcej niż dwa lata temu.
Wbrew obawom nowa usługa fiskusa „Twój e-PIT” nie spowodowała spadku kwoty 1 proc. podatku przekazywanego organizacjom pożytku publicznego (OPP).
Przypomnijmy, „Twój e-PIT” polega na tym, że urzędy rozliczają podatników PIT (za 2018 r. rozliczyli podatników nieprowadzących działalności gospodarczej), przez co ci nie muszą nic robić, by złożyć roczne zeznanie. Jeśli jednak ktoś chce przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej OPP, to musi zalogować się do Portalu Podatkowego i wprowadzić zmiany. Sceptycy obawiali się, że z tego powodu spadną datki dla OPP.
Tak się nie stało – średnio każdy z podatników zasilił w tym roku konto wybranej organizacji pożytku publicznego kwotą ponad 60 zł (rok wcześniej było to 54 zł).
Na przekazanie 1 proc. podatku zdecydowało się w tym roku 14,5 mln osób. Najwięcej z nich, bo 2247 rozlicza się w urzędach podległych Izbie Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie – podatnicy ci przekazali prawie 195,7 mln zł.
Z kolei 1870 podatników, którzy złożyli swoje zeznania w organach podległych izbie katowickiej, przekazało organizacjom pożytku publicznego 104,7 mln zł.
W sumie obdarowanych zostało prawie 8,9 tys. OPP (rok wcześniej ponad 8,7 tys.). Jedna trzecia całej kwoty pochodzącej z 1 proc. za 2018 r. trafiła, podobnie jak w poprzednich latach, do czterech organizacji. Najwięcej, ponad 185,5 mln zł, dostała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Pozostałe trzy organizacje otrzymały znacznie mniej:
– Avalon, która również pomaga niepełnosprawnym – ponad 47 mln zł,
– Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” – prawie 42,4 mln zł,
– Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – prawie 13,7 mln zł. ©℗