Poradnia podatkowa z 30 września

autor: Tomasz Krywan, Marcin Szymankiewicz30.09.2019, 01:39; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:20

Czy prowadząc warsztat samochodowy, można korzystać ze zwolnienia podmiotowego

W jakich przypadkach obowiązkowe będzie zamieszczanie na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”

Jak długo możliwa jest egzekucja zobowiązań podatkowych

Czy prawo do zwrotu VAT może się przedawnić

Podatnik prowadzący warsztat samochodowy korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Kupuje on części niezbędne do dokonywanych napraw samochodów. Czy od 1 września 2019 r. nadal może korzystać ze zwolnienia?

Przepisy zwalniają od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza – w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym – 200 tys. zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to zwolnienie podmiotowe.

Korzystający z tego zwolnienia nie mają obowiązku rejestrować się jako podatnicy VAT (rejestracji takiej mogą jednak dokonać dobrowolnie), jak również nie mają obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji VAT (prowadzą jedynie ewidencję uproszczoną) oraz, co do zasady, obowiązku regularnego składania deklaracji VAT (wyjątek od tej zasady dotyczy deklaracji VAT-8 składanych przez zwolnionych podmiotowo podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE). Ponadto podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego faktury muszą wystawiać tylko na żądanie nabywców (zob. art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Nie wszyscy podatnicy mogą jednak korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymienione zostały kategorie podmiotów, które nie mogą korzystać z tej preferencji. Od 1 września 2019 r. do tej kategorii należą m.in. podatnicy dokonujący hurtowych i detalicznych dostaw części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) i motocykli (PKWiU 45.4). W konsekwencji obecnie dokonywanie przez podatników hurtowych i detalicznych dostaw części do pojazdów samochodowych wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Należy jednak zauważyć, że podatnik, o którym mowa w pytaniu, nie dokonuje dostaw wskazanych części, lecz jedynie wykorzystuje je jako materiały do świadczenia usług naprawy pojazdów samochodowych. W związku z tym trzeba uznać, że nadal może on korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Zastrzec jednak należy, że jest wskazane, aby korzystaniu z tego zwolnienia towarzyszyło odpowiednie wystawianie przez podatnika faktur, tj. nie powinny one zawierać pozycji dotyczących poszczególnych zużytych do wykonania usług części (nie ma natomiast przeszkód, aby lista takich części została wyszczególniona w adnotacjach do faktury lub miała formę załącznika do niej). Wystawianie przez podatnika faktur z wykazanymi poszczególnymi pozycjami dotyczącymi takich części (co jest bardzo często stosowane) będzie bowiem zwiększać ryzyko uznania przez organy podatkowe, że podatnik dokonuje dostaw takich części (a tym samym nie ma prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego). ©℗


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane