statystyki

Obniżenie PIT: Skorzysta też biznes, ale nie z podatkiem liniowym

autor: Łukasz Zalewski30.09.2019, 08:36; Aktualizacja: 30.09.2019, 08:36
Trzeba też pamiętać, że od 1 października 2019 r. przy obliczaniu zaliczek kwota zmniejszająca podatek dla przedsiębiorców wynosi 548 zł 30 gr.

Trzeba też pamiętać, że od 1 października 2019 r. przy obliczaniu zaliczek kwota zmniejszająca podatek dla przedsiębiorców wynosi 548 zł 30 gr.źródło: ShutterStock

Wchodząca jutro w życie nowelizacja dotyczy również osób prowadzących działalność gospodarczą, ale tylko tych, które rozliczają się według skali podatkowej.

– Przedsiębiorcy płacący podatek liniowy – a to dość spora grupa – nie odczują ani obniżki stawki, ani zmiany kwoty zmniejszającej PIT – podkreśla Konrad Turzyński, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Jeśli idzie o przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, to w ich przypadku zasady obliczania zaliczek są inne niż np. u pracowników. Obliczają je oni narastająco od dochodu osiągniętego od początku roku (zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o PIT).

– Zastosowanie w takim przypadku stawki 17 proc. do dochodów z całego roku 2019 prowadziłoby do zaniżenia należnego zobowiązania za okres, w którym obniżone stawki jeszcze nie obowiązywały (tj. styczeń – wrzesień). Dlatego ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie dla przedsiębiorców w 2019 r. stawki 17,75 proc. – tłumaczy Natalia Wytrykowska, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

Przedsiębiorca, licząc zaliczkę, powinien stosować nową stawkę (17,75 proc.) do zaliczek obliczanych od 1 października 2019 r. – To oznacza, że nowa stawka obejmuje również zaliczkę obliczaną do 20 października 2019 r., np. za wrzesień 2019 r. bądź za trzeci kwartał – wskazuje ekspertka.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane