statystyki

Przedawnienie zamyka sprawę. Także dla banku

autor: Patrycja Dudek02.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:41
Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sędzia Sylwester Golec wyjaśnił, że art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT ma zastosowanie do wszystkich przedawnionych wierzytelności. Dodał, że z przepisów wcale nie wynika, by banki miały być traktowane inaczej niż pozostali podatnicy.

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sędzia Sylwester Golec wyjaśnił, że art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT ma zastosowanie do wszystkich przedawnionych wierzytelności. Dodał, że z przepisów wcale nie wynika, by banki miały być traktowane inaczej niż pozostali podatnicy.źródło: ShutterStock

Jeżeli zbywane wierzytelności są przedawnione, to nie ma możliwości rozpoznania straty z tytułu ich sprzedaży. Również wtedy, gdy chodzi o kredyt bankowy – orzekł WSA w Warszawie.

Sądy administracyjne wielokrotnie potwierdzały już, że straty na sprzedaży przedawnionych wierzytelności nie mogą być ujmowane w kosztach podatkowych. Dotychczasowe wyroki dotyczyły jednak głównie wierzytelności handlowych, do których stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 20 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT. Pierwszy z tych przepisów mówi, że nie traktuje się jako kosztów wierzytelności odpisanych jako przedawnione. Drugi – że do kosztów nie można zaliczyć strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność została wcześniej zarachowana jako przychód należny.

Sądy stoją na stanowisku, że przepisy te należy czytać łącznie i mimo że wierzytelności handlowe są ujmowane po stronie przychodów, to gdy dochodzi do sprzedaży po ich przedawnieniu, nie ma możliwości ujęcia straty ze zbycia w podatkowych kosztach (pisaliśmy o tym w DGP nr 126/2018 „Po przedawnieniu nie ma kosztu”).

Tym razem nie chodziło jednak o wierzytelność handlową, tylko o niespłacony kredyt bankowy. Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się do fiskusa bank. We wniosku o interpretację podał, że zbywa przedawnione kredyty funduszowi sekurytyzacyjnemu. Fundusz skupował je po cenie niższej niż wartość nominalna (kwota udzielonego kredytu), więc bank ponosił stratę.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane