statystyki

NIK: W sprawie JPK W latach 2016–2017 można było zrobić więcej

autor: Mariusz Szulc29.08.2019, 07:00; Aktualizacja: 29.08.2019, 07:25
NIK przedstawiła też trzy rekomendacje. Po pierwsze, KAS powinna niezwłocznie przygotować oraz wdrożyć zlecone w sierpniu 2018 r. narzędzie informatyczne pozwalające na dostęp do struktur JPK na żądanie drogą elektroniczną.

NIK przedstawiła też trzy rekomendacje. Po pierwsze, KAS powinna niezwłocznie przygotować oraz wdrożyć zlecone w sierpniu 2018 r. narzędzie informatyczne pozwalające na dostęp do struktur JPK na żądanie drogą elektroniczną.źródło: ShutterStock

W latach 2016–2017 fiskus niewystarczająco korzystał z możliwości, jakie dało mu wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego. Natomiast tam, gdzie się na to decydował, efekty były bardzo dobre.

To najważniejsze wnioski z opublikowanego wczoraj raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wykorzystania JPK w postępowaniach i kontrolach podatkowych. Kontrola dotyczyła okresu od lipca 2016 r. (gdy obowiązek składania plików kontrolnych objął największe firmy) do końca pierwszej połowy 2018 r. (gdy JPK_VAT przesyłali już co miesiąc wszyscy przedsiębiorcy, natomiast pozostałych struktur JPK fiskus mógł żądać tylko od największych firm).

Beczka miodu

Zdaniem NIK niewątpliwie wprowadzenie JPK i jego wykorzystywanie przyczyniło się do skrócenia czasu prowadzenia kontroli i postępowań podatkowych. Działania Krajowej Administracji Skarbowej zaczęły też być bardziej efektywne, przynosiły lepsze efekty finansowe.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane