Do 4 września br. można zgłaszać propozycje zmian dotyczące projektu rozporządzenia wprowadzającego kasy fiskalne, które będą miały postać oprogramowania. MF wydłużył czas konsultacji. Pierwotny termin minął wczoraj. Resort poinformował w komunikacie, że przesuwa go do najbliższej środy z uwagi na „duże zainteresowanie strony społecznej” oraz na duże znaczenie projektu.
Chodzi o projekt rozporządzenia, dzięki któremu już od 1 stycznia 2020 r. podatnicy VAT – zarówno czynni, jak i zwolnieni – będą mogli ewidencjonować obrót na tablecie, smartfonie bądź innym urządzeniu. Będą to tzw. kasy programowe.
Już obecnie na rynku funkcjonują kasy fiskalne online, które wysyłają informacje do centralnego repozytorium danych MF. Projektowane rozporządzenie pozwoli natomiast podatnikom na zastąpienie kas online aplikacją. Warunkiem będzie zainstalowanie odpowiedniej aplikacji i podłączenie do internetu. Podatnicy nie będą więc musieli posiadać specjalnego urządzenia fiskalnego.
Nadal jednak będą musieli wystawiać konsumentom papierowe paragony, co oznacza że potrzebna będzie drukarka. Wyjątkiem będzie sprzedaż w automatach (np. z napojami), które nie wymagają obsługi, a więc wydają towar po wrzuceniu przez klienta pieniędzy.
Docelowo papierowe paragony z kas programowych mają być zastąpione cyfrowymi, np. w formie pliku czy e-maila wysyłanego na telefon klienta, ale to dopiero w przyszłości.
Projekt rozporządzenia określa też wymagania techniczne dla kas wirtualnych, m.in. będą one musiały posiadać odpowiedni certyfikat (ważny przez 7 lat).
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania – w konsultacjach