statystyki

Pośrednictwo jednak z podatkiem u źródła

autor: Piotr Chojnacki27.08.2019, 20:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Zmiana podejścia organów podatkowych może oznaczać obciążenie dodatkowymi obowiązkami podmiotów korzystających z zagranicznych pośredników. Wskazuje na to niedawna interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Zmiana podejścia organów podatkowych może oznaczać obciążenie dodatkowymi obowiązkami podmiotów korzystających z zagranicznych pośredników. Wskazuje na to niedawna interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zasadą jest, że zagraniczne podmioty, uzyskujące w Polsce określone dochody, podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Obowiązek jego obliczenia, pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego mają płatnicy dokonujący wpłat na rzecz nierezydentów. Chodzi m.in. o świadczone przez podmioty zagraniczne usługi doradcze, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, badania rynku oraz świadczenia o podobnym charakterze.

Przy określaniu obowiązku poboru podatku największe wątpliwości budzi zwrot „świadczenia o podobnym charakterze”.

Przyjmuje się, że opodatkowane w Polsce usługi podmiotów zagranicznych to usługi wprost wskazane w przepisie jako opodatkowane oraz świadczenia podobne, czyli posiadające cechy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych, ale posiadające również elementy charakterystyczne dla innych świadczeń.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane