statystyki

Pośrednictwo jednak z podatkiem u źródła

autor: Piotr Chojnacki27.08.2019, 20:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Zmiana podejścia organów podatkowych może oznaczać obciążenie dodatkowymi obowiązkami podmiotów korzystających z zagranicznych pośredników. Wskazuje na to niedawna interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Zmiana podejścia organów podatkowych może oznaczać obciążenie dodatkowymi obowiązkami podmiotów korzystających z zagranicznych pośredników. Wskazuje na to niedawna interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zasadą jest, że zagraniczne podmioty, uzyskujące w Polsce określone dochody, podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Obowiązek jego obliczenia, pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego mają płatnicy dokonujący wpłat na rzecz nierezydentów. Chodzi m.in. o świadczone przez podmioty zagraniczne usługi doradcze, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, badania rynku oraz świadczenia o podobnym charakterze.

Przy określaniu obowiązku poboru podatku największe wątpliwości budzi zwrot „świadczenia o podobnym charakterze”.

Przyjmuje się, że opodatkowane w Polsce usługi podmiotów zagranicznych to usługi wprost wskazane w przepisie jako opodatkowane oraz świadczenia podobne, czyli posiadające cechy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych, ale posiadające również elementy charakterystyczne dla innych świadczeń.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane