statystyki

Poradnia rachunkowa z 26 sierpnia 2019

autor: Aneta Szwęch26.08.2019, 01:39; Aktualizacja: 26.08.2019, 09:42

Jak zaksięgować wydanie napojów pracownikom

W którym momencie należy uwzględnić zmianę kapitału

W jaki sposób ująć rozliczenia z rolnikiem ryczałtowym

Firma zapewnia wszystkim pracownikom wodę oraz inne napoje. Ich ilość uzależniona jest od warunków, w jakich pracownicy wykonują swoje obowiązki służbowe. Jak ująć w księgach rachunkowych zakup i wydanie wody pracownikom?

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje (np. soki, kawę, herbatę), a pracownikom zatrudnionym na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279 ze zm.). O sposobie ujęcia w księgach rachunkowych zakupu i wydania wody (napojów) pracownikom decyduje rozliczenie podatkowe i składkowe.

VAT: Przekazanie pracownikom do spożycia w czasie godzin pracy wody i innych napojów (w tym: soków, kawy i herbaty) nie podlega opodatkowaniu VAT. Jednocześnie przy ich nabyciu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zakup dotyczy wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane