statystyki

Poradnia rachunkowa z 26 sierpnia 2019

autor: Aneta Szwęch26.08.2019, 01:39; Aktualizacja: 26.08.2019, 09:42

Jak zaksięgować wydanie napojów pracownikom

W którym momencie należy uwzględnić zmianę kapitału

W jaki sposób ująć rozliczenia z rolnikiem ryczałtowym

Firma zapewnia wszystkim pracownikom wodę oraz inne napoje. Ich ilość uzależniona jest od warunków, w jakich pracownicy wykonują swoje obowiązki służbowe. Jak ująć w księgach rachunkowych zakup i wydanie wody pracownikom?

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje (np. soki, kawę, herbatę), a pracownikom zatrudnionym na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279 ze zm.). O sposobie ujęcia w księgach rachunkowych zakupu i wydania wody (napojów) pracownikom decyduje rozliczenie podatkowe i składkowe.

VAT: Przekazanie pracownikom do spożycia w czasie godzin pracy wody i innych napojów (w tym: soków, kawy i herbaty) nie podlega opodatkowaniu VAT. Jednocześnie przy ich nabyciu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zakup dotyczy wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane