statystyki

Fryzjer i kosmetyczka są kosztem, ale makijaż i ubiór już nie

autor: Mariusz Szulc19.08.2019, 18:00
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 sierpnia 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.214.2019.2.DR

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 sierpnia 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.214.2019.2.DRźródło: ShutterStock

Prezenterka telewizyjna nie odliczy od przychodu wydatków na nowe ubrania, kosmetyki czy makijaż. Mają one charakter osobisty, a ona sama musiałaby je ponieść nawet, gdyby nie pracowała w telewizji.

Co innego wydatki na usługi fryzjerskie czy kosmetyczne, których efekt będzie potem omówiony na antenie – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji. Uznał, że w takim wypadku mają one związek z firmowym przychodem, a więc mogą być uznane za koszt jego uzyskania.

Pytanie zadała dziennikarka telewizyjna prowadząca firmę. Za własne pieniądze musi ona kupować kosmetyki i ubrania dostosowane do tematyki programu. Płaci również za odpowiedni makijaż oraz za usługi kosmetyczki i fryzjera, a efekty tych zabiegów omawia potem na antenie, w programie o modzie i urodzie.

Sądziła, że wszystkie te wydatki są ściśle związane z przychodem, który uzyskuje z prowadzenia programu. Uważała, że nie są to koszty reprezentacji w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT (wyłączone wprost z kosztów uzyskania przychodu), bo żaden z nich nie ma charakteru okazałości i nie jest ponoszony tylko po to, aby wywołać jak najlepsze wrażenie. Są to raczej zwykłe wydatki, które musi ponieść, by zagwarantować utrzymanie źródła przychodu – argumentowała.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane