statystyki

Fryzjer i kosmetyczka są kosztem, ale makijaż i ubiór już nie

autor: Mariusz Szulc19.08.2019, 18:00
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 sierpnia 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.214.2019.2.DR

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 sierpnia 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.214.2019.2.DRźródło: ShutterStock

Prezenterka telewizyjna nie odliczy od przychodu wydatków na nowe ubrania, kosmetyki czy makijaż. Mają one charakter osobisty, a ona sama musiałaby je ponieść nawet, gdyby nie pracowała w telewizji.

Co innego wydatki na usługi fryzjerskie czy kosmetyczne, których efekt będzie potem omówiony na antenie – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji. Uznał, że w takim wypadku mają one związek z firmowym przychodem, a więc mogą być uznane za koszt jego uzyskania.

Pytanie zadała dziennikarka telewizyjna prowadząca firmę. Za własne pieniądze musi ona kupować kosmetyki i ubrania dostosowane do tematyki programu. Płaci również za odpowiedni makijaż oraz za usługi kosmetyczki i fryzjera, a efekty tych zabiegów omawia potem na antenie, w programie o modzie i urodzie.

Sądziła, że wszystkie te wydatki są ściśle związane z przychodem, który uzyskuje z prowadzenia programu. Uważała, że nie są to koszty reprezentacji w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT (wyłączone wprost z kosztów uzyskania przychodu), bo żaden z nich nie ma charakteru okazałości i nie jest ponoszony tylko po to, aby wywołać jak najlepsze wrażenie. Są to raczej zwykłe wydatki, które musi ponieść, by zagwarantować utrzymanie źródła przychodu – argumentowała.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane