statystyki

Grubsze foliówki trzeba będzie rozliczyć tak samo, jak cieńsze torebki

autor: Agnieszka Pokojska19.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 19.08.2019, 07:48
Opłatę recyklingową od wydawanych siatek muszą i nadal będą musieli pobierać również podatnicy płacący ryczałt ewidencjonowany (np. sprzedający warzywa i owoce na osiedlowych targowiskach).

Opłatę recyklingową od wydawanych siatek muszą i nadal będą musieli pobierać również podatnicy płacący ryczałt ewidencjonowany (np. sprzedający warzywa i owoce na osiedlowych targowiskach).źródło: ShutterStock

Od 1 września br. sklepy będą musiały pobierać opłatę recyklingową również od grubszych torebek, które mają 50 mikrometrów i więcej. Kwotę tę wlicza się do podstawy opodatkowania VAT. Trzeba ją też odpowiednio ująć w PIT i CIT.

Obowiązek pobierania opłaty od grubszych foliówek wynika ze zmian w przepisach o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 542). Wprowadza je nowelizacja z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, które czekają właśnie na publikację w Dzienniku Ustaw.

Obecnie opłata jest tylko od torebek poniżej 50 mikrometrów i wynosi 20 groszy (bez podatku). Taka sama kwota ma być teraz pobierana także od grubszych siatek. Wynika to z konsultowanego na razie projektu nowego rozporządzenia w sprawie stawki opłaty recyklingowej. Od 1 września br. zastąpi ono dotychczasowe rozporządzenie.

Podstawa opodatkowania


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane