statystyki

Ceny transferowe: Więcej osób może podpisać oświadczenie

autor: Katarzyna Musialska12.08.2019, 11:02; Aktualizacja: 12.08.2019, 11:02
Nadal jednak problematyczna jest kwestia, czy uprawniony jest do tego prokurent. Co więcej, taka sytuacja będzie miała miejsce bez względu na to, czy podatnik zdecyduje się skorzystać z regulacji obowiązujących do końca 2018 r., czy też tych, które zaczęły obowiązywać w tym roku.

Nadal jednak problematyczna jest kwestia, czy uprawniony jest do tego prokurent. Co więcej, taka sytuacja będzie miała miejsce bez względu na to, czy podatnik zdecyduje się skorzystać z regulacji obowiązujących do końca 2018 r., czy też tych, które zaczęły obowiązywać w tym roku.źródło: ShutterStock

Nadal jednak problematyczna jest kwestia, czy uprawniony jest do tego prokurent. Co więcej, taka sytuacja będzie miała miejsce bez względu na to, czy podatnik zdecyduje się skorzystać z regulacji obowiązujących do końca 2018 r., czy też tych, które zaczęły obowiązywać w tym roku.

Od 1 stycznia 2017 r. na podatnika dokonującego transakcji z podmiotami powiązanymi został nałożony obowiązek złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych (dalej: oświadczenie). Dodatkowo z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie zmiana, zgodnie z którą składane do urzędu skarbowego oświadczenie ‒ oprócz dotychczasowej informacji o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych ‒ zawiera także informację, że ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach rynkowych. Wynika to z art. 11m ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; dalej: ustawa o CIT) oraz art. 23y ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; dalej: ustawa o PIT).

Istotne jest przy tym, że – zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193 ze zm.) – w przypadku sporządzania dokumentacji za 2018 r. podatnicy mają możliwość wyboru, czy zastosują dotychczasowe czy nowe regulacje.

Składane do US oświadczenie (w stanie prawnym do końca 2018 r. na piśmie lub wysyłane za pomocą ePUAP) powinno – jako oświadczenie woli – zostać zaś opatrzone podpisem (czy to odręcznym czy też w formie podpisu elektronicznego). Przy czym krąg osób uprawnionych do podpisania oświadczenia wygląda odmiennie na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2018 r. i obecnie.

Do 31 grudnia 2018 roku...

W przypadku przepisów obowiązujących do końca ubiegłego roku (art. 9a ust. 7 ustawy o CIT oraz art. 25a ust. 7 ustawy o PIT) ustawodawca nie wskazuje wprost, kto jest zobowiązany złożyć i podpisać oświadczenie – przepis stanowi o „podatniku”. Jedynie w przypadku podmiotów prowadzących działalność przez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład przepisy stanowią, że oświadczenie może podpisać osoba upoważniona do reprezentowania zagranicznego zakładu na terytorium RP.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane