statystyki

Czy zakup waluty jest wydatkiem własnym na cel mieszkaniowy?

autor: Magdalena Majkowska12.08.2019, 09:52; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:52
Wydatkiem na własny cel mieszkaniowy nie jest zakup waluty, lecz spłata kredytu i odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wydatkiem na własny cel mieszkaniowy nie jest zakup waluty, lecz spłata kredytu i odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Wydatkiem na własny cel mieszkaniowy nie jest zakup waluty, lecz spłata kredytu i odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o małżonków, którzy kupili w 2008 r. mieszkanie do remontu oraz działkę z garażem. W tym celu zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich. Matka podatniczki podarowała jej w 2017 r. połowę innego lokalu. Został on sprzedany w 2019 r., a więc nie minął jeszcze 5-letni okres, po upływie którego nieruchomość można zbyć bez PIT.

Podatniczka spytała dyrektora KIS, czy skorzysta z ulgi mieszkaniowej (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT), jeśli za pieniądze ze sprzedaży darowanego mieszkania kupi franki szwajcarskie. Zamierzała je przeznaczyć na: spłatę rat kapitałowych i odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania i działki zabudowanej garażem, remont kupionego mieszkania oraz opłaty okołokredytowe.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane