statystyki

Czy zakup waluty jest wydatkiem własnym na cel mieszkaniowy?

autor: Magdalena Majkowska12.08.2019, 09:52; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:52
Wydatkiem na własny cel mieszkaniowy nie jest zakup waluty, lecz spłata kredytu i odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wydatkiem na własny cel mieszkaniowy nie jest zakup waluty, lecz spłata kredytu i odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Wydatkiem na własny cel mieszkaniowy nie jest zakup waluty, lecz spłata kredytu i odsetek – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o małżonków, którzy kupili w 2008 r. mieszkanie do remontu oraz działkę z garażem. W tym celu zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich. Matka podatniczki podarowała jej w 2017 r. połowę innego lokalu. Został on sprzedany w 2019 r., a więc nie minął jeszcze 5-letni okres, po upływie którego nieruchomość można zbyć bez PIT.

Podatniczka spytała dyrektora KIS, czy skorzysta z ulgi mieszkaniowej (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT), jeśli za pieniądze ze sprzedaży darowanego mieszkania kupi franki szwajcarskie. Zamierzała je przeznaczyć na: spłatę rat kapitałowych i odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania i działki zabudowanej garażem, remont kupionego mieszkania oraz opłaty okołokredytowe.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane