statystyki

NSA: Zaplecze dla kortu nie jest opodatkowane

autor: Łukasz Zalewski12.08.2019, 09:32; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:32
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Obiekty kontenerowe to tymczasowe obiekty budowlane, które nie zostały wymienione wprost w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, a więc nie można ich uznać za budowle – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Obiekty kontenerowe to tymczasowe obiekty budowlane, które nie zostały wymienione wprost w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, a więc nie można ich uznać za budowle – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła właściciela dużej działki, który wydzierżawił ją firmie, a ta wybudowała na tym terenie kort tenisowy oraz postawiła kontener jako zaplecze techniczne. Kontener nie jest związany trwale z gruntem i nie ma fundamentu. Jest natomiast umeblowany, posiada instalację elektryczną, grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną. Firma, która dzierżawi teren, wprowadziła go kontener do ewidencji środków trwałych.

Uważała, że nie ma od niego podatku od nieruchomości, bo kontener nie jest ani budynkiem, ani budowlą. Argumentowała, że nie jest to budynek, bo nie jest on trwale związany z gruntem. Nie jest też budowlą, bo nie został wymieniony w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186). Jest to tymczasowy obiekt budowlany i ani właściciel gruntu, ani dzierżawca nie muszą płacić od niego podatku – uważała firma.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane