Rewolucja w podatkach: Każdy "Kowalski" będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowy

07.08.2019, 08:10; Aktualizacja: 07.08.2019, 08:22
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

Od nowego roku każdy podatnik, czyli "Kowalski" i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin - powiedział PAP minister finansów Marian Banaś. Mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • aaa(2019-12-27 18:12) Zgłoś naruszenie 20

    Czy numery mikrorachunków będą poufne? Wszak zawierać mogą PESEL. Co w takim razie w RODO?

    Odpowiedz
  • pytam tylko(2019-11-01 22:05) Zgłoś naruszenie 11

    rozliczam się z Żoną. Na czyj mikrorachunek trzeba przelać podatek? czy po połowie?

    Odpowiedz
  • j.(2019-08-07 17:39) Zgłoś naruszenie 52

    Płatnik podatku PIT, np. zakład pracy będzie musiał znać mikrorachunki wszystkich pracowników i zaliczkę na PIT przekazywać od każdego pracownik na inne konto. Czyli mamy teraz zwolnienie do 26 lat (z czym już jest sporo problemów), od października obniżka stawki do 17 % (to skandal, żeby takie rzeczy robić w ciągu roku podatkowego, bo są wybory!), a od stycznia nowy koszmar z mikrorachunkami. Ale ci, którzy te zmiany uchwalają przecież nie będą musieli sami wypić piwa, które warzą, no nie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A co ze spólkami?(2019-08-07 12:52) Zgłoś naruszenie 11

    Płatnikiem VAT jest spółka. Współwłasność wspólników udziałowa lub łączna w zależności od rodzaju spółki. Czy każdy wspólnik zapłaci VAT wynikający z JPK_VAT i w jakiej wysokości? A może każdy zapłaci cały VAT za który odpowiada Płatnik?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Todzia(2019-08-07 11:10) Zgłoś naruszenie 43

    To już skarbowcy zajrzą do du....y każdego podatnika (:

    Odpowiedz
  • Asia(2019-08-07 09:52) Zgłoś naruszenie 81

    Oznacza to, że podatnik posiadający zaległości nie będzie miał możliwości płacenia bieżących podatków- np PIT-4 za pracowników, podatnik nie będzie mógł zdecydować co chce zapłacić, gdyż z automatu zapłaci najstarszy podatek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-08-07 09:21) Zgłoś naruszenie 66

    Czy pan minister Banaś nie zauważył że już od dawna nie ma średniowiecza, pańszczyzny, prawa pierwszej nocy i danin, a jest demokracja i są podatki.?

    Odpowiedz
  • Zaraz, zaraz, (2019-08-07 08:53) Zgłoś naruszenie 20

    czy to oznacza, że każdy "Kowalski" będzie zobowiązany dostarczyć np. pracodawcy Nr takiego rachunku, czy też pracodawca sam się tym zajmie i poinformuje pracownika o tym, że w związku z nowymi przepisami "Kowalski" posiada taki rachunek o numerze takim a takim, na który jest odprowadzany np. podatek dochodowy. Pytam, bo trochę nie "chwytam" tego mikrorachunku.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz