statystyki

Księgowi muszą udostępnić porzucone księgi

autor: Patrycja Dudek07.08.2019, 07:49; Aktualizacja: 07.08.2019, 07:50
podatek, księgowość, finanse

Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Grażyna Nasierowska podkreśliła, że biuro nie mogło żądać od pracowników urzędu pełnomocnictwa od zarządu kontrolowanej spółki, bo wymóg taki nie wynika z przepisów o postępowaniu podatkowym.źródło: ShutterStock

Biuro rachunkowe nie może odmówić wydania dokumentacji byłego klienta, którą ten pozostawił, nie płacąc za usługi – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem prezes zarządu biura rachunkowego, który odmówił wydania dokumentów księgowych byłego klienta. W efekcie naczelnik urzędu skarbowego nałożył na niego karę porządkową w wysokości 500 zł.

Prezes biura bronił się, tłumacząc, że nie ma upoważnienia do wydania dokumentacji, bo klient zakończył już współpracę z biurem i nie dość, że nie zapłacił za wykonane usługi, to jeszcze pozostawił swoje księgi, nie zawierając żadnej umowy na ich przechowywanie i nie płacąc za to. Biuro nie miało z nim żadnego kontaktu.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane