statystyki

Księgowi muszą udostępnić porzucone księgi

autor: Patrycja Dudek07.08.2019, 07:49; Aktualizacja: 07.08.2019, 07:50
podatek, księgowość, finanse

Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Grażyna Nasierowska podkreśliła, że biuro nie mogło żądać od pracowników urzędu pełnomocnictwa od zarządu kontrolowanej spółki, bo wymóg taki nie wynika z przepisów o postępowaniu podatkowym.źródło: ShutterStock

Biuro rachunkowe nie może odmówić wydania dokumentacji byłego klienta, którą ten pozostawił, nie płacąc za usługi – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem prezes zarządu biura rachunkowego, który odmówił wydania dokumentów księgowych byłego klienta. W efekcie naczelnik urzędu skarbowego nałożył na niego karę porządkową w wysokości 500 zł.

Prezes biura bronił się, tłumacząc, że nie ma upoważnienia do wydania dokumentacji, bo klient zakończył już współpracę z biurem i nie dość, że nie zapłacił za wykonane usługi, to jeszcze pozostawił swoje księgi, nie zawierając żadnej umowy na ich przechowywanie i nie płacąc za to. Biuro nie miało z nim żadnego kontaktu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane