Kto kupi lub wymieni walutę wirtualną, nie zapłaci z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, także po 2020 r. – wynika z opublikowanego w piątek projektu nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Preferencja dla internautów handlujących wirtualnymi pieniędzmi (np. bitcoinami) zostanie zapisana w nowym art. 9 pkt. 1a ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.).
Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. Do końca br. obowiązuje zawieszenie poboru daniny o takich transakcji. Wprowadziło je rozporządzenie ministra finansów z 24 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1184). Resort finansów od początku jednak przyznawał, że chce wprowadzić preferencję na stałe do przepisów z uwagi na specyfikę handlu walutą wirtualną. W praktyce trudno taką sprzedaż opodatkować PCC. Problemem nie do rozwiązania okazały się: anonimowość stron transakcji i trudności z ustaleniem miejsca, gdzie jest ona realizowana. W takich warunkach danina, którą płaciliby fiskusowi internauci wielokrotnie mogłaby przewyższyć zainwestowane przez nich kwoty. To w niektórych przypadkach mogłoby skutkować konfiskatą majątku podatników – twierdziło MF.
Zwolnienie handlu walutą wirtualną z PCC nie powinno się przełożyć na znaczące straty dla budżetu. Do tej pory podatnicy relatywnie rzadko wykazywali bowiem podobne transakcje fiskusowi. Wpływy z tego tytułu nie były więc znaczące.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: w konsultacjach publicznych