statystyki

Handel bitcoinem bez podatku

autor: Mariusz Szulc05.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 05.08.2019, 07:38
Zwolnienie handlu walutą wirtualną z PCC nie powinno się przełożyć na znaczące straty dla budżetu.

Zwolnienie handlu walutą wirtualną z PCC nie powinno się przełożyć na znaczące straty dla budżetu.źródło: ShutterStock

Kto kupi lub wymieni walutę wirtualną, nie zapłaci z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, także po 2020 r. – wynika z opublikowanego w piątek projektu nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Preferencja dla internautów handlujących wirtualnymi pieniędzmi (np. bitcoinami) zostanie zapisana w nowym art. 9 pkt. 1a ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.).

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. Do końca br. obowiązuje zawieszenie poboru daniny o takich transakcji. Wprowadziło je rozporządzenie ministra finansów z 24 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1184). Resort finansów od początku jednak przyznawał, że chce wprowadzić preferencję na stałe do przepisów z uwagi na specyfikę handlu walutą wirtualną. W praktyce trudno taką sprzedaż opodatkować PCC. Problemem nie do rozwiązania okazały się: anonimowość stron transakcji i trudności z ustaleniem miejsca, gdzie jest ona realizowana. W takich warunkach danina, którą płaciliby fiskusowi internauci wielokrotnie mogłaby przewyższyć zainwestowane przez nich kwoty. To w niektórych przypadkach mogłoby skutkować konfiskatą majątku podatników – twierdziło MF.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane