statystyki

Handel bitcoinem bez podatku

autor: Mariusz Szulc05.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 05.08.2019, 07:38
Zwolnienie handlu walutą wirtualną z PCC nie powinno się przełożyć na znaczące straty dla budżetu.

Zwolnienie handlu walutą wirtualną z PCC nie powinno się przełożyć na znaczące straty dla budżetu.źródło: ShutterStock

Kto kupi lub wymieni walutę wirtualną, nie zapłaci z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, także po 2020 r. – wynika z opublikowanego w piątek projektu nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Preferencja dla internautów handlujących wirtualnymi pieniędzmi (np. bitcoinami) zostanie zapisana w nowym art. 9 pkt. 1a ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.).

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. Do końca br. obowiązuje zawieszenie poboru daniny o takich transakcji. Wprowadziło je rozporządzenie ministra finansów z 24 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1184). Resort finansów od początku jednak przyznawał, że chce wprowadzić preferencję na stałe do przepisów z uwagi na specyfikę handlu walutą wirtualną. W praktyce trudno taką sprzedaż opodatkować PCC. Problemem nie do rozwiązania okazały się: anonimowość stron transakcji i trudności z ustaleniem miejsca, gdzie jest ona realizowana. W takich warunkach danina, którą płaciliby fiskusowi internauci wielokrotnie mogłaby przewyższyć zainwestowane przez nich kwoty. To w niektórych przypadkach mogłoby skutkować konfiskatą majątku podatników – twierdziło MF.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane