statystyki

Matrycę VAT czekają jeszcze poprawki

autor: Agnieszka Pokojska01.08.2019, 07:24; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:25
Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 19 lipca. W tym tygodniu zajmuje się nią Senat.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 19 lipca. W tym tygodniu zajmuje się nią Senat.źródło: ShutterStock

Senatorowie chcą obniżonego podatku na mleka roślinne, co rozważa resort finansów. Jeśli Senat nie wprowadzi zmian, to danina na nie wzrośnie z 5 do 23 proc. VAT.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 19 lipca. W tym tygodniu zajmuje się nią Senat. Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie od 1 listopada br. obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w niektórych branżach, a od 1 kwietnia 2020 r. matrycy stawek VAT, która ma zastąpić funkcjonujące od lat PKWiU.

Formalnie senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych w swoim sprawozdaniu z prac nad ustawą nie rekomendowała żadnych poprawek. Z dyskusji, która wywiązała się podczas posiedzenia, wynika jednak, że zmiany do nowelizacji zostaną wprowadzone. Poprawki wymagają jednak doprecyzowania i mają być zgłoszone podczas omawiania ustawy na sali plenarnej.

Napoje roślinne

Jedna z takich zmian ma dotyczyć opodatkowania napojów roślinnych (owsianego, migdałowego, ryżowego, sojowego itp.). Chodzi o pozostawienie na te produkty 5-proc. stawki VAT, o co postulował rzecznik praw dziecka.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane