statystyki

Matrycę VAT czekają jeszcze poprawki

autor: Agnieszka Pokojska01.08.2019, 07:24; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:25
Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 19 lipca. W tym tygodniu zajmuje się nią Senat.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 19 lipca. W tym tygodniu zajmuje się nią Senat.źródło: ShutterStock

Senatorowie chcą obniżonego podatku na mleka roślinne, co rozważa resort finansów. Jeśli Senat nie wprowadzi zmian, to danina na nie wzrośnie z 5 do 23 proc. VAT.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 19 lipca. W tym tygodniu zajmuje się nią Senat. Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie od 1 listopada br. obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w niektórych branżach, a od 1 kwietnia 2020 r. matrycy stawek VAT, która ma zastąpić funkcjonujące od lat PKWiU.

Formalnie senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych w swoim sprawozdaniu z prac nad ustawą nie rekomendowała żadnych poprawek. Z dyskusji, która wywiązała się podczas posiedzenia, wynika jednak, że zmiany do nowelizacji zostaną wprowadzone. Poprawki wymagają jednak doprecyzowania i mają być zgłoszone podczas omawiania ustawy na sali plenarnej.

Napoje roślinne

Jedna z takich zmian ma dotyczyć opodatkowania napojów roślinnych (owsianego, migdałowego, ryżowego, sojowego itp.). Chodzi o pozostawienie na te produkty 5-proc. stawki VAT, o co postulował rzecznik praw dziecka.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane