statystyki

Losy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w rękach NSA

autor: Patrycja Dudek15.07.2019, 08:36; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:51
Losy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w rękach NSA

Losy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w rękach NSAźródło: ShutterStock

Szef KAS prowadzi postępowania w sprawie korzyści podatkowych osiągniętych w drugiej połowie 2016 r. Czy to dozwolone – Naczelny Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął tego jeszcze jednoznacznie.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania weszła w życie w połowie 2016 r., zaledwie po 30-dniowym vacatio legis. Kwestią sporną jest, czy mogła zadziałać w połowie roku.

Trzy wyroki NSA, które do tej pory zapadły, dotyczyły tematu pobocznego – odmowy wydania interpretacji indywidualnych. Sąd kasacyjny trzykrotnie stwierdził, że podatnik, aby dowiedzieć się, jak liczyć korzyść podatkową w roku, w połowie którego weszły w życie przepisy klauzulowe (czyli w 2016 r.), musi wystąpić o opinię zabezpieczającą, a nie o interpretację indywidualną.

Co do tego w sądzie kasacyjnym panuje zgoda. Nie ma natomiast jednoznacznej wykładni, czy klauzula rzeczywiście obowiązuje od połowy lipca 2016 r.

Problem nie jest teoretyczny


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane