Solidarna odpowiedzialność od złotówki: Drobne zakupy bardziej ryzykowne

autor: Mariusz Szulc15.07.2019, 08:06; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:24
Zmiana ma wejść w życie od września br.

Zmiana ma wejść w życie od września br.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który kupi, choćby za złotówkę, elektronikę, biżuterię, węgiel bądź części do samochodu lub motocykla, odpowie solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony VAT.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Nenia(2019-07-16 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    A jeżeli zapłacę "za pobraniem", to w jaki sposób firma kurierska dokona płatności podzielonej na konto mojego dostawcy?

    Odpowiedz
  • Zjawa(2019-07-16 08:34) Zgłoś naruszenie 10

    Czyli Ministerstwo wspiera zagraniczne sklepy - zamiast zastanawiać się nad odpowiedzialnością za VAT i sposobami płatności prościej kupić za granicą w ramach WNT i vat zapłacić/odliczyć samemu. Ministerstwo też podrzuca podwładnym US niezłą minę - nie od dziś wiadomo, że w PL liczy się legalizm, teraz US będzie musiał polować na te wszystkie małe transakcje, liczyć udziały i dochodzić zapłaty (a koszty niekoniecznie będą mniejsze od pływów).

    Odpowiedz
  • Nenia(2019-07-15 10:58) Zgłoś naruszenie 110

    A może Minister Finansów odpowie najpierw na pytanie za co biorą pieniądze podlegli mu urzędnicy? Cały aparat Państwa nie potrafi sobie poradzić z problemem, a przedsiębiorca ma go wyręczyć. O ile płatność podzielona ma sens, to odpowiedzialność solidarna stanowi przerzucenie swoich obowiązków (aparat Państwa) na cudze barki.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-07-15 10:45) Zgłoś naruszenie 100

    Czyli odpowiedzialność za cudze winy.? To jest niezgodne z konstytucją. Na dodatek jest to forma odpowiedzialności zbiorowej. Czyżbyśmy znów byli pod okupacją..?... 😁

    Odpowiedz
  • AB(2019-07-15 10:07) Zgłoś naruszenie 70

    Za elektronikę kupioną w internecie najczęściej płaci się przed otrzymaniem faktury. Co będzie w takim przypadku? Przedsiębiorca będzie odpowiadał za niezapłacony VAT przez sprzedawcę?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aaa(2019-07-15 09:45) Zgłoś naruszenie 60

    czyli czesci do firmowego auta = split payment, podobnie z elektronika np. kalkulator za 50 zł... Pytanie tylko jak US sprawdzi ze akurat moja firma ma zaplacic zalegly VAT, jezeli w stosunku do mnie takie roszczneie moze sie pojawic za 2-5 lat???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ~partycypujący (2019-07-15 09:04) Zgłoś naruszenie 30

    A płatność zbiorczą za klika faktur w SP przewidują ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz