Rząd za obowiązkową podzieloną płatnością

autor: Łukasz Zalewski03.07.2019, 08:35
Przy transakcjach na kwotę mniejszą niż 15 tys. zł brutto nabywca towarów nie będzie wprawdzie musiał dzielić płatności, ale odpowie solidarnie ze zbywcą za ewentualne zaległości w VAT.

Przy transakcjach na kwotę mniejszą niż 15 tys. zł brutto nabywca towarów nie będzie wprawdzie musiał dzielić płatności, ale odpowie solidarnie ze zbywcą za ewentualne zaległości w VAT.źródło: ShutterStock

Znikną odwrotne obciążenie i kaucja gwarancyjna, ograniczona zostanie solidarna odpowiedzialność za podatek. W zamian będzie split payment – przymusowy w niektórych branżach.

Projekt nowelizacji w tej sprawie zaakceptował wczoraj rząd. Zmiany mają wejść w życie już od 1 września br. Rząd liczy, że przyniosą ok. 1 mld zł dodatkowych dochodów dla budżetu państwa.

Split payment będzie obowiązywał jedynie w transakcjach między przedsiębiorcami i przy zapłacie kwot większych niż 15 tys. zł brutto, bez względu na liczbę płatności.

W takiej sytuacji nabywcy będą musieli przelewać kwotę netto na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, a kwotę podatku na specjalny rachunek VAT. Sprzedawcy natomiast będą oznaczać faktury sformułowaniem „mechanizm podzielonej płatności”.

Przy transakcjach do 15 tys. zł nabywcy będą mieli więc wybór:

  • przelać całą należność (netto + VAT) kontrahentowi na jego konto rozliczeniowe, albo
  • zapłacić w dobrowolnym split paymencie.

Co obejmie


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane