statystyki

TSUE odpowie w sprawie VAT od uwłaszczenia gruntu

autor: Mariusz Szulc02.07.2019, 08:00; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:01
Zdaniem gminy Wrocław w ustawie o VAT nie ma słowa o kontynuacji dostawy dokonanej w przeszłości, a więc i o zaliczaniu opłat pobieranych w przyszłości na poczet pobranej już ceny.

Zdaniem gminy Wrocław w ustawie o VAT nie ma słowa o kontynuacji dostawy dokonanej w przeszłości, a więc i o zaliczaniu opłat pobieranych w przyszłości na poczet pobranej już ceny.źródło: ShutterStock

Unijny trybunał wyjaśni, czy opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność powinny być powiększane o podatek od towarów i usług.

Odpowie też na pytanie, czy gmina, pobierając takie opłaty, działa jako organ władzy publicznej, czy jako podatnik.

Pytania prejudycjalne w tej sprawie zadał 19 czerwca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Jego wątpliwości są związane z wejściem w życie tzw. ustawy przekształceniowej (Dz.U. z 2018 r., poz. 1716).

Na jej podstawie od 1 stycznia 2019 r. dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów stali się ich właścicielami. W zamian muszą jednak uiścić opłatę z tytułu przekształcenia. Gminy uważają, że taka operacja nie podlega VAT, bo wraz ze zmianą użytkowania wieczystego gruntu we własność nie dochodzi do odpłatnej dostawy towarów. Nastąpiła ona już z chwilą ustanowienia pierwotnego prawa (użytkowania wieczystego) i nie może dojść do niej ponownie.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane