statystyki

TSUE odpowie w sprawie VAT od uwłaszczenia gruntu

autor: Mariusz Szulc02.07.2019, 08:00; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:01
Zdaniem gminy Wrocław w ustawie o VAT nie ma słowa o kontynuacji dostawy dokonanej w przeszłości, a więc i o zaliczaniu opłat pobieranych w przyszłości na poczet pobranej już ceny.

Zdaniem gminy Wrocław w ustawie o VAT nie ma słowa o kontynuacji dostawy dokonanej w przeszłości, a więc i o zaliczaniu opłat pobieranych w przyszłości na poczet pobranej już ceny.źródło: ShutterStock

Unijny trybunał wyjaśni, czy opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność powinny być powiększane o podatek od towarów i usług.

Odpowie też na pytanie, czy gmina, pobierając takie opłaty, działa jako organ władzy publicznej, czy jako podatnik.

Pytania prejudycjalne w tej sprawie zadał 19 czerwca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Jego wątpliwości są związane z wejściem w życie tzw. ustawy przekształceniowej (Dz.U. z 2018 r., poz. 1716).

Na jej podstawie od 1 stycznia 2019 r. dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów stali się ich właścicielami. W zamian muszą jednak uiścić opłatę z tytułu przekształcenia. Gminy uważają, że taka operacja nie podlega VAT, bo wraz ze zmianą użytkowania wieczystego gruntu we własność nie dochodzi do odpłatnej dostawy towarów. Nastąpiła ona już z chwilą ustanowienia pierwotnego prawa (użytkowania wieczystego) i nie może dojść do niej ponownie.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane