W uldze w PIT nie jest potrzebna pełnia praw rodzicielskich

autor: Patrycja Dudek02.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.07.2019, 07:59
Jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, a nie ma między nimi porozumienia, w jakiej proporcji chcą rozliczać ulgę, to należy przyjąć, że przysługuje im ona po połowie.

Jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, a nie ma między nimi porozumienia, w jakiej proporcji chcą rozliczać ulgę, to należy przyjąć, że przysługuje im ona po połowie.źródło: ShutterStock

Ojciec, który chodzi z córką do przychodni, odprowadza ją na zajęcia plastyczne, uczestniczy w uroczystościach szkolnych i wykazuje zainteresowanie postępami w nauce, ma prawo do połowy preferencji. Bez znaczenia jest to, że dziecko mieszka przy matce – orzekł NSA.

Spór z fiskusem toczyła matka, która przez cztery lata odliczała 100 proc. ulgi prorodzinnej (z art. 27 f ustawy o PIT). Problem pojawił się, gdy okazało się, że w tych samych latach odliczenia dokonywał także ojciec dziecka – potrącał sobie połowę ulgi.

Naczelnik urzędu skarbowego wezwał więc matkę do korekty zeznań za minione lata.

Kobieta odmówiła. Wyjaśniła, że jest rozwiedziona, a sąd ograniczył prawa rodzicielskie jej byłemu mężowi. Przekonywała, że opieka, wychowanie i kształcenie dziecka spoczęły na niej i że ulga przysługuje temu z rodziców, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje.

Tłumaczyła też, że ojciec dziecka, poza zasądzonymi alimentami, nie ponosi żadnych innych kosztów. Nie bierze odpowiedzialności za wychowanie, a nawet nie wywiązuje się z ustalonych przez sąd terminów spotkań z córką.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane