statystyki

W uldze w PIT nie jest potrzebna pełnia praw rodzicielskich

autor: Patrycja Dudek02.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.07.2019, 07:59
Jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, a nie ma między nimi porozumienia, w jakiej proporcji chcą rozliczać ulgę, to należy przyjąć, że przysługuje im ona po połowie.

Jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, a nie ma między nimi porozumienia, w jakiej proporcji chcą rozliczać ulgę, to należy przyjąć, że przysługuje im ona po połowie.źródło: ShutterStock

Ojciec, który chodzi z córką do przychodni, odprowadza ją na zajęcia plastyczne, uczestniczy w uroczystościach szkolnych i wykazuje zainteresowanie postępami w nauce, ma prawo do połowy preferencji. Bez znaczenia jest to, że dziecko mieszka przy matce – orzekł NSA.

Spór z fiskusem toczyła matka, która przez cztery lata odliczała 100 proc. ulgi prorodzinnej (z art. 27 f ustawy o PIT). Problem pojawił się, gdy okazało się, że w tych samych latach odliczenia dokonywał także ojciec dziecka – potrącał sobie połowę ulgi.

Naczelnik urzędu skarbowego wezwał więc matkę do korekty zeznań za minione lata.

Kobieta odmówiła. Wyjaśniła, że jest rozwiedziona, a sąd ograniczył prawa rodzicielskie jej byłemu mężowi. Przekonywała, że opieka, wychowanie i kształcenie dziecka spoczęły na niej i że ulga przysługuje temu z rodziców, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje.

Tłumaczyła też, że ojciec dziecka, poza zasądzonymi alimentami, nie ponosi żadnych innych kosztów. Nie bierze odpowiedzialności za wychowanie, a nawet nie wywiązuje się z ustalonych przez sąd terminów spotkań z córką.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane