statystyki

Exit tax dopiero po realizacji zysków

autor: Łukasz Zalewski25.06.2019, 07:16; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:22
Planowane przedłużenie terminu do wpłaty podatku od dochodu z niezrealizowanych zysków (exit tax) ma dotyczyć wyłącznie podatników PIT.

Planowane przedłużenie terminu do wpłaty podatku od dochodu z niezrealizowanych zysków (exit tax) ma dotyczyć wyłącznie podatników PIT.źródło: ShutterStock

Kto przeniesie majątek za granicę, zapłaci podatek dopiero wtedy, gdy sprzeda przynajmniej część majątku lub zrealizuje część zysku. Tak ma być do grudnia 2021 r.

To odpowiedź Ministerstwa Finansów na zarzuty o niezgodności polskich przepisów dotyczących exit tax z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości UE. Dotyczyły one właśnie wymogu natychmiastowej zapłaty tej daniny. Pisaliśmy o tym w artykule „Polski exit tax może być niezgodny z unijną dyrektywą” (DGP nr 185/2018).

Planowane przedłużenie terminu do wpłaty podatku od dochodu z niezrealizowanych zysków (exit tax) ma dotyczyć wyłącznie podatników PIT. Opublikowany został projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Zasadą jest – zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami – że exit tax powinien być zapłacony w ciągu 7 dni, licząc od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym wartość rynkowa przenoszonego majątku przekroczyła 4 mln zł. Nie ma przy tym znaczenia, co stanie się z przenoszonym mieniem. Ważne jest samo jego przeniesienie. Dlatego formalnie exit tax nazywa się podatkiem od niezrealizowanych zysków.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane