Gwiazdowski: Dobroczynny wpływ progresji to złudzenie [POLEMIKA]

autor: Robert Gwiazdowski19.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 19.06.2019, 08:12
Robert Gwiazdowski

Robert Gwiazdowskiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Maciek Jazwiecki Agencja Gazeta

KAROL MARKS TWIERDZIŁ, ŻE REWOLUCJONIŚCI POWINNI WSPIERAĆ PROGRESYWNE PODATKI DOCHODOWE, BO ONE… OSŁABIAJĄ KAPITALIZM. TO PRAWDA!

P rofesor Ryszard Bugaj na łamach DGP napisał, że „nie ma alternatywy dla redystrybucji” (DGP nr 110/2019). I tu pełna zgoda. We współczesnym demokratycznym państwie nie może być inaczej. Ale…

Jak ktoś zarabia 3 tys. zł i płaci podatek dochodowy w wysokości 20 proc., to oddaje państwu 600 zł. Jak zarabia 30 tys. zł i płaci podatek równy 20 proc., to jest winny 6 tys. zł. Dziesięć razy więcej zarabia – dziesięć razy więcej płaci fiskusowi. Państwo będzie mieć na redystrybucję. Jak obaj przeznaczą wszystko, co im zostało, na zakupy, płacąc przy tym 20 proc. VAT, to pierwszy wyda 400 zł, a drugi 4 tys. zł. Dziesięć razy więcej wyda, dziesięć razy więcej zapłaci. Państwo będzie mieć na redystrybucję.

Niestety różni zawistnicy i zwolennicy teorii konfliktu, która legła u podstaw zarówno marksistowskiej, jak i faszystowskiej ideologii społecznej, uważają, że ci bogatsi powinni płacić jeszcze więcej – nie tylko nominalnie, ale i w procentach od dochodu. Z uporem lansują progresywny podatek dochodowy jako najlepszy instrument redystrybucji i realizacji zasad sprawiedliwości społecznej. Bogini sprawiedliwości musi jednak zsuwać opaskę przynajmniej z jednego oka, by móc się przyjrzeć tym bogaczom, w których ma wymierzyć cios. A wielu z przerażeniem zamiast miecza dostrzega w jej ręku karabin maszynowy o wielkiej sile rażenia i jeszcze większym rozrzucie.

Progresja podatkowa podsyca konflikt – między tymi, którzy mają płacić więcej, a tymi, którzy mają na tym korzystać. Jest to niebezpieczne dla każdego państwa z politycznego, ekonomicznego i moralnego punktu widzenia. Po pierwsze konflikt wewnętrzny może się okazać nie do przezwyciężenia w przypadku zaistnienia konfliktu zewnętrznego – co jest fatalne z politycznego punktu widzenia. Po drugie bogaci, zamiast koncentrować się na rozwoju i maksymalizacji swoich zysków, skupiają się na minimalizacji swoich strat podatkowych – co jest fatalne z ekonomicznego punktu widzenia. Po trzecie u osób korzystających z transferów rodzi się poczucie, że to nie od nich zależy ich los, że jego poprawę gwarantuje państwo, że bogatsi mają więcej kosztem tych, którzy mają mniej. A skoro progresja jest dobra, to wyższa będzie jeszcze lepsza – co jest fatalne z punktu widzenia morale społecznego.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

G dy pod koniec XVIII w. wprowadzano podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii, dość powszechny był pogląd – jak pisze Alvin Rabushka – że jest on „ciężarem zbyt ohydnym, by nakładać go na człowieka, gdyż ujawnia stan jego finansów urzędnikowi podatkowemu”. Zbliżały się jednak wojny z Francją, potrzebne były pieniądze, więc daninę zaczęto ściągać. Później podatek był likwidowany i znowu przywracany. Za każdym razem z tego samego powodu: dawał rządzącym pieniądze.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kuba(2019-06-19 09:53) Zgłoś naruszenie 18

  Ja to widzę tak ...wiekszośc z Tych bogaczy to byli SBcy którzy uwłaszczyli sie na Państwie. W POlsce nie bylo kuponówki Czeskiej to i nie ma co mówić o sprawiedliwej prywatyzacji. Układy ,układami a mafie giełdowe dzialają . Firma która inwestujac w AZJI wypuścił juz na rynke budując tam kurnik jako hale produkcyjną lub też pozyczając bezwzrotnie firma zaleznym swoj kapital ,,wypusciła kilka miliardów akcji za zgoda GPW i nikt nie beknał bo to "wolny SBcki rynek"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fisher(2019-06-20 08:29) Zgłoś naruszenie 10

  masz na mysli takie organizacje jak spoleczki pisbolszewii wczesniej pc, ktora uwlaszczyla sie na majatku panstwowym ? a kasa plynela - rsw, telegraf, teraz skoki.

  Odpowiedz
 • Gwiazdowski-do-wora!(2019-06-21 12:28) Zgłoś naruszenie 24

  Panie Gwiazdowski, Pan żeś obecnie raczej Spadłogwiazdowski, więc lepiej zamilcz i nie nudź ludzi swoimi mądrościami od 7 boleści, które społeczeństwo - jak twoją nic nie wartą partię - ma gdzieś. Skończ waść i schowaj się gdzieś do wora, gdzie twoje miejsce. Cieniasem z rozdętym ego byłeś, jesteś i zostaniesz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane