statystyki

20 tys. zł za opinię zabezpieczającą. Co dotyczy klauzuli, jest poza interpretacją

autor: Patrycja Dudek19.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 19.06.2019, 07:30
pieniądze

Chodziło o spółkę, która spotkała się z odmową otrzymania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.źródło: ShutterStock

Chcąc dowiedzieć się, czy przepisy klauzulowe obowiązywały już w 2016 r., trzeba zapłacić 20 tys. zł – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Chodziło o spółkę, która spotkała się z odmową otrzymania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Pytała o przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Weszły one w życie 15 lipca 2016 r.

Spółka chciała się dowiedzieć, jak w takiej sytuacji ma liczyć wartość korzyści podatkowej. Korzyścią tą – jak mówił wtedy art. 119e ordynacji podatkowej, a obecnie art. 3 pkt 18 – jest niepowstanie zobowiązania podatkowego, odsunięcie go w czasie lub obniżenie jego wysokości, a także powstanie lub zawyżenie straty podatkowej.

Spółka wyjaśniła, że w 2016 r. osiągnęła taką korzyść. Zwróciła jednak uwagę na to, że przepisy weszły w życie w połowie roku. Nie wiedziała więc, czy ma uwzględniać tylko część tej korzyści (osiągniętą po 15 lipca 2016 r.). Gdyby tak było, to przepisy klauzulowe nie miałyby do niej zastosowania, bo korzyść byłaby niższa niż 100 tys. zł. Poniżej tej kwoty nie miała bowiem wtedy zastosowania klauzula (obecnie limitu tego już nie ma).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane