statystyki

Koszty od honorarium pracowników z tytułu pracy twórczej wciąż kością niezgody

autor: Magdalena Majkowska12.06.2019, 07:41; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:43
Dyrektor KIS stwierdził jednak, że aby móc zastosować podwyższone koszty, trzeba już w umowie o pracę wyodrębnić kwotową część wynagrodzenia stanowiącą honorarium autorskie (a więc z góry).

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że aby móc zastosować podwyższone koszty, trzeba już w umowie o pracę wyodrębnić kwotową część wynagrodzenia stanowiącą honorarium autorskie (a więc z góry).źródło: ShutterStock

Nie kończą się spory podatników z fiskusem o stosowanie 50-proc. kosztów do honorarium pracowników z tytułu pracy twórczej.

Do problemów tych miał się ustosunkować minister finansów w interpretacji ogólnej. W styczniu br. został nawet opublikowany projekt interpretacji ogólnej, ale na tym stanęło.

Podatnicy twierdzą, że wysokość honorarium, na potrzeby stosowania podwyższonych kosztów, można ustalać z dołu, na podstawie m.in. szczegółowych rejestrów czasu pracy twórczej. Organy podatkowe wymagają natomiast, aby określać je kwotowo, z góry.

Ostatnio sądy administracyjne stanęły po stronie podatników. Korzystne dla nich orzeczenia wydały WSA w Gliwicach (wyrok z 15 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 1088/18) oraz WSA w Białymstoku (wyrok z 15 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Bk 113/19).

– Oba wyroki wpisują się w utrwalającą się linię orzeczniczą dotyczącą ustalania honorarium autorskiego – mówi Filip Kotarski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane