statystyki

Mimo zawieszenia działalności można odliczyć VAT

autor: Patrycja Dudek03.09.2018, 07:42; Aktualizacja: 03.09.2018, 10:30
przedsiębiorca prawo

Towarzystwo wniosło też powództwo przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkody i utracone korzyści związane z niemożnością prowadzenia działalności.źródło: ShutterStock

 Spółka, która zamiast prowadzić działalność gospodarczą, walczyła z fiskusem, nie straciła prawa do odliczenia podatku wliczonego do honorariów prawniczych – potwierdził wyrok NSA.

Problem wynikał z tego, że towarzystwo finansowo-leasingowe, które przez lata toczyło spory z fiskusem i ponosiło wydatki na prawników, nie prowadziło w tym czasie działalności gospodarczej.

Sprawa zaczęła się jeszcze w latach 90. Kontrole i postępowania podatkowe doprowadziły do tego, że fiskus zajął należące do towarzystwa pieniądze i odmawiał mu wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Uniemożliwiało to towarzystwu prowadzenie działalności gospodarczej. Zawiesiło ją ono na 14 lat.

Po latach wygrało spór w sądach administracyjnych. Decyzje fiskusa zostały uchylone, postępowania umorzone, a nadpłata zwrócona wraz z oprocentowaniem. Towarzystwo wniosło też powództwo przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkody i utracone korzyści związane z niemożnością prowadzenia działalności.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane