statystyki

Mimo zawieszenia działalności można odliczyć VAT

autor: Patrycja Dudek03.09.2018, 07:42; Aktualizacja: 03.09.2018, 10:30
przedsiębiorca prawo

Towarzystwo wniosło też powództwo przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkody i utracone korzyści związane z niemożnością prowadzenia działalności.źródło: ShutterStock

 Spółka, która zamiast prowadzić działalność gospodarczą, walczyła z fiskusem, nie straciła prawa do odliczenia podatku wliczonego do honorariów prawniczych – potwierdził wyrok NSA.

Problem wynikał z tego, że towarzystwo finansowo-leasingowe, które przez lata toczyło spory z fiskusem i ponosiło wydatki na prawników, nie prowadziło w tym czasie działalności gospodarczej.

Sprawa zaczęła się jeszcze w latach 90. Kontrole i postępowania podatkowe doprowadziły do tego, że fiskus zajął należące do towarzystwa pieniądze i odmawiał mu wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Uniemożliwiało to towarzystwu prowadzenie działalności gospodarczej. Zawiesiło ją ono na 14 lat.

Po latach wygrało spór w sądach administracyjnych. Decyzje fiskusa zostały uchylone, postępowania umorzone, a nadpłata zwrócona wraz z oprocentowaniem. Towarzystwo wniosło też powództwo przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkody i utracone korzyści związane z niemożnością prowadzenia działalności.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane