statystyki

MF: Unijny trybunał nie zmienił rozliczeń VAT w budowlance

autor: Mariusz Szulc03.06.2019, 07:53; Aktualizacja: 03.06.2019, 08:17
Tym samym aktualna pozostaje wykładnia zaprezentowana w interpretacji ogólnej ministra finansów, z której wynika, że dla rozliczenia podatku od towarów i usług najważniejsza jest chwila zgłoszenia wykonanych prac do odbioru.

Tym samym aktualna pozostaje wykładnia zaprezentowana w interpretacji ogólnej ministra finansów, z której wynika, że dla rozliczenia podatku od towarów i usług najważniejsza jest chwila zgłoszenia wykonanych prac do odbioru.źródło: ShutterStock

O rozliczeniu VAT od usług budowlanych nadal powinien decydować moment zgłoszenia prac do odbioru, a nie podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego – wynika z najnowszego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Zdaniem resortu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 2 maja 2019 r. (sygn. akt C-224/18) niewiele zmienił w tym zakresie. MF zastrzegło jednak, że jest to jego wstępne stanowisko po analizie orzeczenia unijnego trybunału. Niewykluczone, że zmieni się ono po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wcześniej zadawał TSUE pytanie prejudycjalne w tej sprawie.

Unijny trybunał orzekł, iż jeśli z umowy wynika, że o wykonaniu prac budowlanych decyduje podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, to dopiero z tą chwilą powstaje obowiązek podatkowy w VAT. TSUE wziął pod uwagę, że spółka, której sprawę rozpatrywał, realizowała umowę opartą na warunkach kontraktowych FIDIC. To zaś oznacza, że bez akceptacji prac przez odbiorcę musiałaby rozliczać podatek na podstawie własnych szacunków, a nie ostatecznie należnego jej wynagrodzenia.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane