Przy 70 proc. PIT ma znaczenie wysokość pensji w czasie zatrudnienia

autor: Magdalena Majkowska14.05.2019, 16:00
Zaakceptowanie odmiennego stanowiska oznaczałoby, że bezprawne działania byłego pracodawcy, polegające na niewypłacaniu umówionego odszkodowania, skutkowałyby de facto karą dla podatnika w postaci stosowania podwyższonej stawki PIT do całej należnej mu kwoty – zwrócił uwagę WSA.

Zaakceptowanie odmiennego stanowiska oznaczałoby, że bezprawne działania byłego pracodawcy, polegające na niewypłacaniu umówionego odszkodowania, skutkowałyby de facto karą dla podatnika w postaci stosowania podwyższonej stawki PIT do całej należnej mu kwoty – zwrócił uwagę WSA.źródło: ShutterStock

Okres sześciu miesięcy, który jest brany pod uwagę przy wyliczaniu limitu odszkodowania decydującego o stawce należnego PIT, to czas, kiedy podatnik był jeszcze związany umową o pracę – orzekł WSA w Szczecinie.

Chodziło o podatniczkę, która dostała odszkodowanie w zamian za zobowiązanie się, że po odejściu z pracy nie podejmie działalności konkurencyjnej. Były pracodawca to spółka z udziałem kapitału publicznego, w związku z tym w grę wchodziły przepisy o 70-proc. stawce PIT. Podatek w takiej wysokości potrąca się od tej części odszkodowania, która przekracza wynagrodzenie otrzymane przez podatnika z tytułu umowy o pracę (lub o świadczenie usług) w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania – art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane