statystyki

Przy 70 proc. PIT ma znaczenie wysokość pensji w czasie zatrudnienia

autor: Magdalena Majkowska14.05.2019, 16:00
Zaakceptowanie odmiennego stanowiska oznaczałoby, że bezprawne działania byłego pracodawcy, polegające na niewypłacaniu umówionego odszkodowania, skutkowałyby de facto karą dla podatnika w postaci stosowania podwyższonej stawki PIT do całej należnej mu kwoty – zwrócił uwagę WSA.

Zaakceptowanie odmiennego stanowiska oznaczałoby, że bezprawne działania byłego pracodawcy, polegające na niewypłacaniu umówionego odszkodowania, skutkowałyby de facto karą dla podatnika w postaci stosowania podwyższonej stawki PIT do całej należnej mu kwoty – zwrócił uwagę WSA.źródło: ShutterStock

Okres sześciu miesięcy, który jest brany pod uwagę przy wyliczaniu limitu odszkodowania decydującego o stawce należnego PIT, to czas, kiedy podatnik był jeszcze związany umową o pracę – orzekł WSA w Szczecinie.

Chodziło o podatniczkę, która dostała odszkodowanie w zamian za zobowiązanie się, że po odejściu z pracy nie podejmie działalności konkurencyjnej. Były pracodawca to spółka z udziałem kapitału publicznego, w związku z tym w grę wchodziły przepisy o 70-proc. stawce PIT. Podatek w takiej wysokości potrąca się od tej części odszkodowania, która przekracza wynagrodzenie otrzymane przez podatnika z tytułu umowy o pracę (lub o świadczenie usług) w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania – art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane