statystyki

Zarobek na bonach dłużnych to zyski kapitałowe

autor: Mariusz Szulc13.05.2019, 20:00
Zasadniczo bony opiewają na wierzytelność pieniężną i tym samym spełniają definicję dłużnego papieru wartościowego, a zysk z ich spłaty to przychód z zysków kapitałowych, a nie z działalności operacyjnej – wyjaśnił dyrektor KIS.

Zasadniczo bony opiewają na wierzytelność pieniężną i tym samym spełniają definicję dłużnego papieru wartościowego, a zysk z ich spłaty to przychód z zysków kapitałowych, a nie z działalności operacyjnej – wyjaśnił dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Podatnicy CIT nie rozliczają przychodu z bonów dłużnych tak jak zarobków z działalności operacyjnej – wyjaśnił dyrektor KIS w interpretacji.

Chodziło o następującą sytuację: bank pożyczał spółce pieniądze, a swoją wierzytelność z tego tytułu konwertował na bony, które sprzedawał wskazanym przez spółkę inwestorom za kwotę równą udzielonej pożyczce. Następnie spółka odkupywała od nich swój dług według wartości nominalnej, która była wyższa od wartości emisyjnej bonu. Różnica, czyli dyskonto, była wynagrodzeniem za finansowanie udzielone przez inwestorów.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane