statystyki

CIT-8 będzie można złożyć bez płatnego podpisu

autor: Agnieszka Pokojska13.05.2019, 07:41; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:41
Posłowie zwrócili uwagę, że dla organizacji pozarządowych dużym obciążeniem jest zakup płatnego podpisu elektronicznego (od 300 do nawet 700 zł). Zapytali MF, czy rozważa udostępnienie bezpłatnego profilu zaufanego do podpisu CIT-8.

Posłowie zwrócili uwagę, że dla organizacji pozarządowych dużym obciążeniem jest zakup płatnego podpisu elektronicznego (od 300 do nawet 700 zł). Zapytali MF, czy rozważa udostępnienie bezpłatnego profilu zaufanego do podpisu CIT-8.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów uruchomi portal umożliwiający osobom prawnym sygnowanie rocznych rozliczeń bezpłatnym profilem zaufanym.

Wprowadzenie takiego udogodnienia zapowiedział wiceminister finansów Filip Świtała w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 30645).

Dziś nie ma możliwości podpisania CIT-8 bezpłatnym podpisem elektronicznym. Nie pozwalają na to udostępnione przez resort finansów internetowe narzędzia do wypełniania i wysyłania deklaracji za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Dodatkowo, od 2019 r. mali podatnicy (zatrudniający do 5 osób) nie mogą już przesyłać CIT-8 w formie papierowej. Zamiana ta utrudniła organizacjom pozarządowym roczne rozliczenia z fiskusem. Ministerstwo Finansów zdaje sobie z tego sprawę, dlatego przesunęło termin składania rocznych deklaracji niektórym podatnikom, m.in. tym, którzy osiągają dochody zwolnione z CIT, nie zatrudniają pracowników, a ich rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed 1 lipca 2019 r. (rozporządzenie opublikowane w Dz.U. z 2019 r. poz. 549).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane