statystyki

Importowe procedury celne i podatkowe zostaną ujednolicone

autor: Łukasz Zalewski24.04.2019, 07:10; Aktualizacja: 24.04.2019, 07:18
Przedsiębiorcy od dawna uważają, że postępowanie powinno być jedno i załatwiać wszystkie kwestie celne i podatkowe.

Przedsiębiorcy od dawna uważają, że postępowanie powinno być jedno i załatwiać wszystkie kwestie celne i podatkowe.źródło: ShutterStock

Zamiast dwóch odrębnych postępowań: celnego i podatkowego, ma być jedno. Jedna ma być też decyzja dotycząca należności importowych. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa celnego.

Zgodnie z nim naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie prowadził jedno postępowanie w sprawie określenia należności przywozowych, w tym dotyczących VAT, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej i emisyjnej. W wyniku takiego postępowania będzie wydawał jedną decyzję. Uprości to życie przedsiębiorcom, którzy sprowadzają towary spoza UE. Obecnie muszą oni przechodzić przez dwa postępowania związane z importem towarów: w sprawie określenia należności celnych i należności podatkowych. Są one prowadzone odrębnie, w zasadzie jedno po drugim.

Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, w zdecydowanej większości przypadków decyzje podatkowe są wydawane dopiero po wydaniu decyzji celnych, bo do podstawy opodatkowania VAT i akcyzą wlicza się wartość celną towaru i cło. W efekcie, choć postępowania dotyczą tego samego towaru, organy wykonują dwa razy podobne działania, co wydłuża czas i generuje zbędne koszty. Zgodnie bowiem z obowiązującymi już przepisami podatnikowi przysługuje prawo do bycia wysłuchanym w postępowaniu celnym i siedem dni na wypowiedzenie się w postępowaniu podatkowym.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane