statystyki

Importowe procedury celne i podatkowe zostaną ujednolicone

autor: Łukasz Zalewski24.04.2019, 07:10; Aktualizacja: 24.04.2019, 07:18
Przedsiębiorcy od dawna uważają, że postępowanie powinno być jedno i załatwiać wszystkie kwestie celne i podatkowe.

Przedsiębiorcy od dawna uważają, że postępowanie powinno być jedno i załatwiać wszystkie kwestie celne i podatkowe.źródło: ShutterStock

Zamiast dwóch odrębnych postępowań: celnego i podatkowego, ma być jedno. Jedna ma być też decyzja dotycząca należności importowych. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa celnego.

Zgodnie z nim naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie prowadził jedno postępowanie w sprawie określenia należności przywozowych, w tym dotyczących VAT, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej i emisyjnej. W wyniku takiego postępowania będzie wydawał jedną decyzję. Uprości to życie przedsiębiorcom, którzy sprowadzają towary spoza UE. Obecnie muszą oni przechodzić przez dwa postępowania związane z importem towarów: w sprawie określenia należności celnych i należności podatkowych. Są one prowadzone odrębnie, w zasadzie jedno po drugim.

Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, w zdecydowanej większości przypadków decyzje podatkowe są wydawane dopiero po wydaniu decyzji celnych, bo do podstawy opodatkowania VAT i akcyzą wlicza się wartość celną towaru i cło. W efekcie, choć postępowania dotyczą tego samego towaru, organy wykonują dwa razy podobne działania, co wydłuża czas i generuje zbędne koszty. Zgodnie bowiem z obowiązującymi już przepisami podatnikowi przysługuje prawo do bycia wysłuchanym w postępowaniu celnym i siedem dni na wypowiedzenie się w postępowaniu podatkowym.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane