Kaye Adams prezenterka nadawanego przez BCC programu „Loose Women” jest przedsiębiorcą, a nie pracownikiem stacji. Nie musi więc dopłacać do budżetu ponad 100 tys. funtów zaległych danin publicznoprawnych – orzekł First Tier Tribunal (Trybunał Pierwszej Instancji). To piąta już porażka brytyjskiego fiskusa w podobnych sprawach od 2017 r.

Mimo to skarbówka (ang. Her Majesty Revenue and Customs – HRMC) twardo obstaje przy swoim stanowisku i nie wyklucza odwołania się od niekorzystnego wyroku.

Sprawa jest ciekawa także dla naszego kraju z uwagi na plany Ministerstwa Finansów, które potwierdziło już w szeroko opisywanym przez DGP „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa”, że planuje w najbliższym czasie wprowadzić tzw. „test przedsiębiorcy”. Szczegóły testu nie są jeszcze znane, ale z wcześniejszych wypowiedzi można zakładać, że chodzi o przekwalifikowanie działalności dziesiątek tysięcy jednoosobowych firm do statusu zwykłych pracowników. Problemy mieliby więc przedsiębiorcy wystawiający faktury tylko dla jednego podmiotu i „de facto” przyjmujący od niego polecenia co do sposobu wykonania swoich usług.