statystyki

IP Box: Fiskus wyjaśni, kto i kiedy ma prawo do 5 proc. CIT lub PIT

autor: Agnieszka Pokojska16.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:35
Niestety, projekt potwierdza również wiele uciążliwych dla podatników obowiązków, takich jak prowadzenie ewidencji projektowej oraz posiadanie odpowiednich zapisów w umowach o pracę pracowników zaangażowanych w wytwarzanie IP.

Niestety, projekt potwierdza również wiele uciążliwych dla podatników obowiązków, takich jak prowadzenie ewidencji projektowej oraz posiadanie odpowiednich zapisów w umowach o pracę pracowników zaangażowanych w wytwarzanie IP.źródło: ShutterStock

Do 10 maja można przesyłać uwagi do projektu objaśnień dotyczących ulgi IP Box.

Preferencja ta obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i dotyczy zarówno podatników PIT i CIT prowadzących działalność badawczo -rozwojową (na podstawie art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT oraz art. 24d i art. 24e ustawy o CIT).

Polega na objęciu stawką 5 proc. dochodu z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Ulga nie jest uzależniona od wielkości podmiotu ani formy prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Prace B+R nie muszą też być prowadzone przez podatnika we własnych centrach badawczych – podkreśliło Ministerstwo Finansów w projekcie objaśnień.

Resort przypomniał, że przepisy nie nakładają na podatnika obowiązku samodzielnego wytworzenia kwalifikowanego IP. Podatnik może je nabyć od innego podmiotu w celu dalszej komercjalizacji. Jednak, aby opodatkować osiągnięty dochód z tego kwalifikowanego IP preferencyjną 5 proc. stawką podatku, podatnik musi rozwinąć lub ulepszyć nabyte IP w ramach prowadzonej przez siebie działalności B+R.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane