statystyki

IP Box: Fiskus wyjaśni, kto i kiedy ma prawo do 5 proc. CIT lub PIT

autor: Agnieszka Pokojska16.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:35
Niestety, projekt potwierdza również wiele uciążliwych dla podatników obowiązków, takich jak prowadzenie ewidencji projektowej oraz posiadanie odpowiednich zapisów w umowach o pracę pracowników zaangażowanych w wytwarzanie IP.

Niestety, projekt potwierdza również wiele uciążliwych dla podatników obowiązków, takich jak prowadzenie ewidencji projektowej oraz posiadanie odpowiednich zapisów w umowach o pracę pracowników zaangażowanych w wytwarzanie IP.źródło: ShutterStock

Do 10 maja można przesyłać uwagi do projektu objaśnień dotyczących ulgi IP Box.

Preferencja ta obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i dotyczy zarówno podatników PIT i CIT prowadzących działalność badawczo -rozwojową (na podstawie art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT oraz art. 24d i art. 24e ustawy o CIT).

Polega na objęciu stawką 5 proc. dochodu z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Ulga nie jest uzależniona od wielkości podmiotu ani formy prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Prace B+R nie muszą też być prowadzone przez podatnika we własnych centrach badawczych – podkreśliło Ministerstwo Finansów w projekcie objaśnień.

Resort przypomniał, że przepisy nie nakładają na podatnika obowiązku samodzielnego wytworzenia kwalifikowanego IP. Podatnik może je nabyć od innego podmiotu w celu dalszej komercjalizacji. Jednak, aby opodatkować osiągnięty dochód z tego kwalifikowanego IP preferencyjną 5 proc. stawką podatku, podatnik musi rozwinąć lub ulepszyć nabyte IP w ramach prowadzonej przez siebie działalności B+R.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane