statystyki

NSA: Firmowy najem wyklucza prywatną sprzedaż bez podatku

autor: Patrycja Dudek15.04.2019, 16:00
Kto rozliczał dochód z najmu w ramach działalności gospodarczej, ten nie sprzeda od razu nieruchomości bez podatku – wynika z wyroku NSA.

Kto rozliczał dochód z najmu w ramach działalności gospodarczej, ten nie sprzeda od razu nieruchomości bez podatku – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Kto rozliczał dochód z najmu w ramach działalności gospodarczej, ten nie sprzeda od razu nieruchomości bez podatku – wynika z wyroku NSA.

Sędzia Jerzy Płusa wyjaśnił, że nie może być tak, że podatnik, który przy wynajmie rozliczał się w ramach działalności gospodarczej i dzięki temu odliczał koszty, traktuje potem sprzedaż jako prywatną i korzystając z ulg lub wyłączeń, unika zapłaty podatku dochodowego.

Zasadniczo podatnik ma możliwość wycofania nieruchomości z firmy na cele osobiste i jej sprzedaży bez PIT. W tym celu jednak trzeba odczekać co najmniej 6 lat. W przeciwnym razie przychód będzie traktowany jak z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane