statystyki

Umowy zawarte z najemcami a VAT od sprzedaży nieruchomości

autor: Katarzyna Jędrzejewska06.03.2019, 20:00
W przeciwieństwie do WSA, sąd kasacyjny uznał, że powiązania kapitałowe i osobowe między spółkami nie miały w tym wypadku żadnego znaczenia.

W przeciwieństwie do WSA, sąd kasacyjny uznał, że powiązania kapitałowe i osobowe między spółkami nie miały w tym wypadku żadnego znaczenia.źródło: ShutterStock

Sprzedaż nieruchomości, bez wykazania ich organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia, podlega VAT – orzekł NSA.

Chodziło o sprzedaż galerii handlowej. Kupującym i sprzedającym były powiązane ze sobą spółki (miały tych samych członków zarządu). W trakcie kontroli urząd skarbowy doszedł do wniosku, że sprzedaż dotyczyła zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). To oznaczało, że transakcja nie była opodatkowana, ale zarazem nie dawała firmie kupującej prawa do odliczenia podatku z otrzymanej faktury.

Co innego wynikało z interpretacji indywidualnej, którą spółka będąca poprzednikiem prawnym kupującej otrzymała jeszcze przed transakcją. Wykładnia dyrektora izby skarbowej potwierdzała, że będzie to sprzedaż nieruchomości.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane